Egy szenátusi meghallgatáson jelentette be a Google, hogy kukázta a Dragonfly projektet, amely egy sokak által vitatott keresőprogram fejlesztését írta elő. A "megrendelő" Kína volt.
Rengeteg kritika érte a Google-t azóta, hogy kiderült, egy cenzúrázott keresővel térnének vissza Kínába, amely fontos információkat lett volna képes szűrni. A Google heteken át hallgatott a dologról, ám a dolgozók nem hagyták annyiban, fellázadtak, több országban tüntettek is miatta.
Bár tavaly decemberben a keresőcég azt ígérte, végül nem élesítik a 2017 óta készülő programot, ez többek szerint csak elterelés volt. Titokban pedig továbbra is a vitatott szolgáltatás építésén fáradoznak. Egy időben a cég első embere, Sundar Pichai is azt mondta, jól haladnak a munkával.
Egy újabb szenátusi meghallgatáson azonban kiderült: a cég már egyáltalán nem foglalkozik a projekttel, azaz hivatalosan is megszüntették azt.
A fejleményekről beszámoló Engadget szerint a meghallgatáson a Google kormányzati kapcsolatokért felelős vezetőjét, Karan Bhatiat kérdezték ki, ő pedig úgy fogalmazott, felhagytak a munkával.
A projekt bedőlése alighanem a legjobb hír, amelyről a kínai állampolgárok értesülhettek az elmúlt órákban. A Dragonfly néven elhíresült kereső ugyanis azt is látta volna, honnan interneteznek a felhasználói, mire keresnek rá, bejelentkezés nélkül (vagyis névtelenül, inkognitóban) pedig nem is lehetett volna használni. Egy kemény digitális diktatúrát alkalmazó rezsim országában aligha kell magyarázni, miért gond ez.
A Google megítélésén azonban aligha változtat majd a dolog, illetve a projekt kukázása. A cég vezetői nem álltak ki a nyilvánosság elé az ügyben, sőt sokáig tagadták, hogy ilyen munkában vennének részt. A munkatársak azonban nyílt levelet írtak nekik, mert úgy vélték, a cég ez irányú tervei
komoly morális és etikai kérdéseket vetnek fel.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.