A múltheti két földrengés után az a rémhír kezdett el terjedni, hogy egy következő földrengés után Kaliforniát elnyelheti az óceán.
Július 4-én és július 5-én is erős földrengés rázta meg Kaliforniát, ami bizonyos szempontból még a tudósokat is meglepte. Kiderült ugyanis, hogy a második rengés még az elsőnél is erősebb volt, ilyenre pedig nagyon ritkán van példa. A két esemény olyan "sebet" ejtett Kalifornián, hogy azt még a világűrből is látni lehet.
A különleges földrengések azonban nemcsak a tudósokat, de a konteógyárosokat is megmozgatta, ami mellett már az amerikai Geológiai Intézet (USGS) munkatársai sem mehettek el szó nélkül. A gyorsan terjedő rémhírek szerint ugyanis
Kaliforniát egy nagyobb földrengés után elnyelheti az óceán.
A geológusok szerint azonban ebből egyetlen szó sem igaz. Mint írták, Kalifornia szilárdan áll a földkéreg felszínén, két tektonikus lemez találkozásánál. A Szent András-törésvonal az Észak-amerikai-kőzetlemez és a Csendes-óceáni-kőzetlemez között húzódó vetődés, a délen fekvő Salton-tótól az északon található Mendocino-fokig szeli át Kaliforniát. A két lemez lassan, vízszintesen csúszik el egymás mellett, a Csendes-óceáni kőzetlemez északnyugati irányba tolódik évente mintegy 46 millimétert.
A Szent-András-törésvonal környékén a két kőzetlemez mozgása okozza a földrengéseket. Kaliforniát nem fogja elnyelni az óceán, Los Angeles és San Francisco viszont egyszer majd egymás szomszédjai lesznek - közölte az USGS.
A múltheti földrengések utakat, víz- és gázvezetékeket rongáltak meg és aggodalmat keltettek, hogy egy újabb, erősebb földrengés esetleg nagyobb károkat okozhat.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.