Két olyan hely is van az országban, ahol többek szerint hazánk középpontja helyezkedik el. Ez azonban tévedés, a földrajzi középpont egész máshol van.
Többen úgy tartják, hogy Magyarország földrajzi középpontja Pusztavacs település határában helyezkedik el egy természetvédelmi területen, ahol ennek tiszteletére egy 11 méter magas jeltornyot építettek - írja cikkében a 24.hu.
Csakhogy létezik egy másik, a "valódi középpont" is, amely az említett területtől 3200 méterre található. Itt azonban nem tudtak emlékhelyet kialakítani, mert a középpont egy laktanya területén húzódik. Most kiderült: ez sem igaz.
A középpontot az 1960-as években számolták ki, ám egy modernebb rendszer szerint kilométerekkel arrébb kell keresni, Hernád falu egyik szélső utcájától nem messze. (A Google Mapsben a "Magyarország közepe" kulcsszóra rákeresve a rendszer betölti azt a pontot, amit az ország közepének mondanak, ám a legújabb számítások szerint ez nem pontos.)
A lap Telbisz Tamáshoz, az ELTE TTK Természetföldrajzi Tanszékének docenséhez fordult a téma kapcsán, hogy néhány kulisszatitkot tudjanak meg, ám amikor a szakember betáplálta az adatokat, egy számítás után a jelenleg létező legmodernebb térinformatikai rendszer teljesen mást jelzett arra vonatkozóan, hol van Magyarország földrajzi középpontja:
az adatok szerint ez a jeltoronytól nyugat-délnyugati irányban 8400, a laktanyában lévő, valósnak tekintett ponttól 5500 méterre van, és nem Pusztavacson, hanem Hernádon.
A Telbisz által futtatott modell számításai szerint hazánk középpontja az északi szélesség 47 fok 10 perc és a keleti hosszúság 19,24 perc metszéspontján található.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.