Június 7-én léphet hatályba az Európai Unió új szerzői jogi törvénye, ami a kritikusok szerint cenzúrát hozhat az internetre.
Bár az Európai Parlament márciusban megszavazta, a tagországok között komoly vita volt az új szerzői jogi irányelvről. A jelenleg hatályos szerzői jogi törvényt még 2001-ben alkották meg, ám az mostanra – az internet változásának is köszönhetően – elavulttá vált. Az új tervezet júniusban léphet hatályba, ám azt korábban Finnország, Hollandia, Lengyelország, Luxemburg, Olaszország és Svédország sem támogatta. A lengyelek most léptek is az ügyben, és panaszt nyújtottak be az Európai Bíróságra miatta.
A Reuters beszámolója szerint Lengyelország azon az állásponton van, hogy az új törvény komoly cenzúrát szabadít majd az internetre. Konrad Szymanski lengyel külügyminiszter-helyettes szerint "előzetes cenzúrát" hozhat a változás, ami viszont nemcsak a lengyel alkotmányban, de az EU-s egyezményekben is tiltott.
Tomorrow morning #Poland will bring a case before the #CJEU against the copyright directive, a disproportionate measure that fuels censorship and threatens freedom of expression. #Article13 #Article17 #ACTA2 pic.twitter.com/2VmQV8nFWu
— Chancellery of the Prime Minister of Poland (@PremierRP_en) 2019. május 23.
A tervek szerint az új szerzői jogi törvény június 7-én léphet hatályba, innentől kezdve pedig a tagállamoknak két évük lesz a jogharmonizációra – vagyis legkésőbb 2021. június 7-én mindenhol be kell vezetni.
A problémát a 11. és a 13. cikkely (amit végül 17. cikkelynek kereszteltek át) jelentette, amelyek közül utóbbi érintheti közvetlenül az átlagfelhasználókat. Az a pont ugyanis kimondja, hogy az online platformok üzemeltetői a jelenleginél jóval kiterjedtebb felelősséggel tartoznak a rendszerükbe feltöltött tartalomért.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.