Tech hvg.hu 2019. május. 09. 12:33

Videó: Csináltak egy robotot, ami szinte tökéletesen utánozza az emberi kézírást

A brit The Handwriting Company robotja azokat az apró különbségeket is észleli a szövegben (majd le is utánozza azt), ami kifejezetten egyedivé teszi az emberi kézírást.

Az emberi kézírás azért is annyira különleges, mert senki sem tud kétszer ugyanúgy leírni egy szöveget – még a nevét sem. Változhat a betűk formája, az, hogy mennyire erősen nyomjuk a tollat a papírra, a leírt szöveg dőlése és még számos olyan paraméter, mire előre nem is gondolnánk. Egy brit cég azonban egy olyan robotot fejlesztett, ami képes ezeket az apró differenciákat is észlelni, majd úgy leírni egy adott szöveget, ahogy azt az eredeti "tulajdonosa" is tenné.

Alex Robinson, a The Handwriting Company társalapítója szerint az általuk készített robot, Hemingway egy korábban leírt szöveg elemzésével képes észlelni azokat az egyedi különbségeket, amiket az ember a kézírás közben ejt. A szakember szerint ezeket aztán képes leutánozni, így egy folyó szövegben nem fog egy dolgot kétszer ugyanúgy leírni.

A BBC újságírója kipróbálta a gépet, az eredmény pedig egészen izgalmas: a kézzel 15 percen át írt szöveget a robot a "tanulmányozás" után alig 2 perc alatt hozta össze. A fejlesztők szerint mindez lehetőséget ad arra, hogy bizonyos helyeken kiváltsák az emberi tényezőt, így gyorsítva fel a munkafolyamatot. Ilyen lehet például az a helyzet, amikor kézzel kell megírni például egy meghívót.

Persze a dolog felvet néhány problémát is, a kritikusok elsősorban azért aggódnak, mert egy ilyen szerkezet segítségével bárki készíthet egy olyan hitelesnek tűnő dokumentumot, ami valójában sosem létezett – például egy kézzel írt meghatalmazást.

A BBC által megkérdezett grafológus szerint ugyanakkor egyelőre könnyen meg lehet állapítani, hogy melyik szöveget írja az adott személy, és melyiket egy robot, utóbbinál ugyanis (egyelőre) nincs folytonosság az írásban. Ott, ahol az ember két betűt egyetlen, folytonos vonallal köt össze, ott a robot még tesz egy "törést" az írásba, így változtatva azt "döcögőssé".

Hasonló robotok egyébként már eddig is léteztek, Kínában például egy 15 éves lány szerzett magának egyet, hogy ne neki kelljen megírnia a házi feladatát.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Hirdetés
Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. április. 11. 19:00

„A verseim nem én vagyok: az vagyok én, amit itt irok” – máig sokkolóan hat József Attila kevésbé ismert arca

Évtizedekig elzárva tartották a nagyközönség elől, majd amikor szóba került a nyilvánosságra hozatala, mind az irodalmárok, mind a pszichológusok tiltakozni kezdtek ellene. Nemcsak azért, mert a szocialista erkölcsbe ütközött, hanem attól is tartottak, hogy a megjelentetése lejáratná a pszichoanalízis módszerét, valamint összetörné az olvasókban élő, kultikus József Attila-képet. A Szabad-ötletek jegyzékének idei újrakiadása és a József Attila pszichoanalízisét feldolgozó, ezen a héten mozikba kerülő új film, a Reménytelenül egyaránt a közönség nem szűnő érdeklődését mutatja a téma iránt. A ma 120 éves József Attiláról, a költőről és a magánemberről, továbbá a Szabad-ötletek jegyzékének publikálását övező vitákról kérdeztük az első kiadást tető alá hozó Tverdota György irodalomtörténészt, a József Attila Társaság elnökét, az életmű egyik legavatottabb ismerőjét.