Tech hvg.hu 2019. április. 29. 08:03

Újabb 5G-mellékhatás: pontatlanabb lehet az időjárás-előrejelzés

Az idei év egyik technológiai hívószava az 5G (ötödik generációs mobilhálózat). A gyorsabb adatelérést lehetővé tevő hálózatokkal kapcsolatban azonban sok a fenntartás, amelyek mellé egy újabb is érkezett. Akár az időjárás-előrejelzésbe is beleszólhatnak.

Sok helyen már a bevezetés utolsó fázisában járnak az 5G hálózatok, azonban egyre több a velük kapcsolatos félelem és kérdőjel. Olyannyira, hogy már több tízezer tudós alá is írt petíciót az ötödik generációs mobilhálózatok telepítésének moratóriumát követelve.

A legújabb felvetés is egy hátrányra hívja fel a figyelmet, ezúttal azonban nem az egészséggel kapcsolatban. Az Amerikai Meteorológiai Társaság közelmúltban tartott 99. éves szimpóziumának egyik prezentációja az 5G és az időjárás-előrejelzés kapcsolatával foglalkozott. Az 5G-nél használt frekvenciák közül néhány nagyjából megegyezik azokkal, amelyeket a meteorológiai műholdak is használnak a vízgáz kimutatására, aminek fontos szerepe van az időjárási modellekben. Az említett frekvenciák közötti interferencia viszont meghamisítja az adatokat, csökkentve az előrejelzés pontosságát – írja a Hackaday.

Wikimedia

Hiába vannak tehát szuperszámítógépek és kifinomult algoritmusok a minél pontosabb előrejelzés szolgálatába állítva, ezek csak annyira jók, amennyire megbízható az input, azaz a beérkező adatok.

Bár a vízgőz jelenléte/mennyisége nem jelenti az előrejelzések legfontosabb paraméterét, azonban a becslések szerint mintegy 17 százalékkal járulnak hozzá az előrejelzés pontosságához. A pontosság csökkenése pedig jelentős hatással lehet az extrém időjárási jelenségek időben történő jelzésére.

Valami hasonlóra már volt példa korábban: 2004-2007-ig a szakemberek igen nagy növekedést tapasztaltak a vízgőzmérő műholdak adatainak zajszintjében Észak-Amerikában. Kiderült, hogy mindezt a műholdas TV-jelek visszaverődése okozta nagy vízfelületekről, például tavakról, óceánpartról.

Hirdetés
Élet+Stílus Nemes Nikolett 2024. december. 28. 18:00

Pisszeghet, sípolhat, szisszenhet és pöföghet a befőttesüveg, de pont ez a jó: így  fermentáltunk savanyú káposztát

Csodás vitamin- és tápanyagbombával kényeztethetjük a mikrobiomunkat a téli ínség idején, ha fermentált ennivalókat fogyasztunk. Többek között savanyú káposztát is készíthetünk ezzel a módszerrel – elmondjuk, hogyan érdemes csinálni lépésről lépésre, mit kell tudni a sózásról, fűszerezésről, hogyan kombináljuk az alapanyagokat, és mire figyeljünk különösen az erjesztés során.