Hogy jobban megvizsgálja a felszínét, egy kisebb krátert robbantott a Ryugun a Hajabusza-2. Az eredményről most tett közzé felvételeket a japán űrügynökség.
Heteken át szinte alig szolgált friss információkkal a japán űrügynökség (JAXA) a Ryugunál tartózkodó szondájuk munkájáról, egy ideje azonban folyamatosan jönnek a képek és a videók.
A szonda márciusban egy igen veszélyes manőverre vállalkozva krátert robbantott a kisbolygó felszínén. Erre azért volt szükség, hogy a tudósok a mélyebbről származó kőzeteket is megvizsgálhassák. A Hajabusza-2 ugyan ledobta a baseball-labdányi szerkezetet, a detonáció eredményéről azonban semmit nem lehetett tudni – eddig.
[CRA2] Crater formation where the Small Carry-on Impactor collided with Ryugu has been confirmed! These images compare the surface before and after the SCI collision. pic.twitter.com/BZPYlHhSjs
— HAYABUSA2@JAXA (@haya2e_jaxa) 2019. április 25.
A JAXA néhány órája egy gifbe alakított felvételcsokrot tett közzé a mesterséges kráterről, ami a képek tanúsága szerint biztosan létrejött a kisbolyón.
A robbantás előtt a szonda tisztes távolságba húzódott, hogy a detonáció miatt kilökődő törmelékek ne tegyenek benne kárt. A látottakat egy "mozgó" kamera segítségével rögzítette, amely a robbanás pontos helyét is segített feltérképezni a kutatóknak. A szonda most a kőzetminták begyűjtésén dolgozik, a kutatók pedig valószínűleg nagyon várják, hogy idővel közelebbről is megvizsgálják azokat.
A misszió a tervek szerint 2019 decemberében zárul, amikor a Hajabusza-2 elhagyja a Ryugut. A szonda várhatóan 2020-ban landol a Földön az összegyűjtött mintákkal együtt.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.