Tech hvg.hu 2019. április. 24. 13:03

Folyékony vért találtak egy 42 000 éves lóban, ez sok mindent megváltoztathat

Még a szibériai tudósokat is meglepte, mennyire jó állapotban konzerválta a természet a 42 ezer évvel ezelőtt elhullott állat maradványát.

Minden tudós (és persze scifi-rajongó) álma, hogy egyszer sikerüljön egy kihalt állatot újra "feltámasztani" egy ősi DNS segítségével. Ez egyelőre továbbra is csak egy álom, de a szibériai kutatók rendkívüli felfedezésének hála egy lépéssel azért mégis közelebb kerültünk hozzá.

A kutatóknak sikerült egy 42 ezer éves csikó mumifikálódott maradványából folyékony vért kinyerni – írja az IFLScience. A maradványt még 2018 augusztusában fedezték fel a Batagaika kráterben, ami Jakutföldön, Oroszország északi részén található.

A vér a régen kihalt Lenszkaja-lóból származik, amelynek példányai a késő kőkorszakban tértek vissza Jakutföldre. Halálakor csupán 1-2 hetes lehetett, és olyan gyorsan történt az egész, hogy még a sörénye is megmaradt.

Illusztráció.
Wikipedia

De nemcsak a külső részét sikerült a természetnek így tartósítania, hanem a belső szerveit is. Az állat az iszapba süllyedt, ami aztán megfagyott, így zárva el a bomlást végző baktériumok elől. A kutatókat ettől függetlenül meglepte a dolog, az pedig még jobban, hogy a szívéből még folyékony vért is képesek voltak kinyerni. Ezzel ez lett a világ legidősebb vérmintája.

A kutatók most abban bíznak, hogy a segítségével sikerül klónozni az állatot. A végső céljuk ugyanakkor továbbra is az, hogy egyszer a gyapjas mamutot "támasszák fel".

A szakemberek biztosak a sikerben, annak ellenére, hogy eddig már 20 alkalommal vallottak kudarcot. A probléma az, hogy ha még sikerülne is helyreállítani a DNS-t, szinte lehetetlen egy kihalt állat teljes genomját újra szekvenálni. Emiatt az egyetlen járható út, ha a génrészleteket beültetik a legközelebbi élő rokon emberiójába. A gyapjas mamut esetében ez az ázsai elefánt, a Lenszkaja-lónak pedig a koreai ló.

(A borítókép illusztráció.)

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Hirdetés
Vállalkozás Gyükeri Mercédesz, Rácz Gergő 2024. december. 29. 17:30

Ahol a rizs az isten és perui a spárga: a Nobuban jártunk

Lehet variálni egy felső polcos étteremlánc menüsorában, vagy az főben járó vétek? Honnét tudja egy ázsiai kulináriát szolgáló étterem beszerezni az alapanyagait Budapesten, és hogy lesz a megoldás végül Spanyolország? Ezekről és sok másról faggattuk a Nobu Budapest séfjét, Schreiner Gábort, közben azt is megkérdeztük, hogy a halak filézése közben milyen gyakran vágja meg a kezét.