Kezdetben csak ketten, majd egy második hímmel együtt kezdett három rétisas a fiókák nevelésébe Fultonban. De a dolog igazán érdekes része csak ezután jött.
Az állatvilágban viszonylag gyakran történnek érdekességek, azonban egy fultoni sasfészek esete valószínűleg mindegyiknél nagyobb fordulatokkal rendelkezik. Annyira, hogy a kutatók egyelőre nem is értik a helyzetet.
A történet azzal kezdődött, hogy 2011-ben kamerát helyeztek a sasfészekbe, hogy a kutatók figyelni tudják a hímet, vagyis az apát, Valor 1-et, illetve az anyát, a nőstény Hope-ot. Valor 1 azonban nem igazán tudta, mi is egy apa igazi szerepe, így jobbára csak ímmel-ámmal vette ki részét a feladatokból. Miközben Hope minden mást elvégzett.
A fiókák csakis Hope gondoskodásának, illetve az enyhe télnek köszönhetően maradtak életben, Valor 1 botladozásai miatt ugyanis a nőstény keresett és hozott élelmet. A hím ugyan melegítette a tojásokat, de ezt rövid idő után rendszerint megunta, és elrepült.
Nem sokkal később, 2013 őszén egy harmadik hím is feltűnt a fészek környékén, aki máris sokkal aktívabbnak bizonyult, mint Valor 1. Az új hímet Valor 2-nek nevezték el. Az érdekesség az egészben, hogy Valor 1, a fészek eredeti ura nem költözött másikba, még akkor sem, amikor Hope párosodott a másik hímmel – számolt be az Audubon.
Az elkövetkező időszakban új fiókák születtek, őket is felnevelték, ám az ő esetükben Valor 1 már sokkal apásabban viselkedett, még vadászott is, sőt. A másik hímmel együtt hoztak építőanyagot a fészekhez, amiket Hope aztán fel tudott használni.
Néhány hónappal később két idegen sas megtámadta a fészket, Hope pedig feltehetően elpusztult, a támadás után ugyanis nem tért vissza.
A két hím azonban furcsa mód együtt maradt, a fiókákat pedig együtt nevelve osztoztak a feladatokon.
2017-ben még nagyobb fordulat történt, ugyanis megjelent egy új nőstény, Starr, akit mindkét hím elfogadott, így a család ismét összeállt, és azóta is együtt vannak. (Őket lehet most látni a fenti élő videóban.) Hogy mi okozza a szokatlan összetartást, csak tippelni lehet. A kutatók szerint valószínűleg a fészek a kapocs a sasok között, de ez is csak feltételezés.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.