Meglepő eredményre jutottak a szúnyogokkal kapcsolatos kutatásaik során a Malajziai Egyetem munkatársai. Azt mondják, az elektronikus zene olyan "fülsüketítő" a rovarokra nézve, hogy nem bírják, inkább odébbállnak.
Ha valami, hát a szúnyogokkal való küzdelem minimum ősidők óta zajló tevékenység. A szakemberek számos ellenszert kifejlesztettek már a rovarok távoltartása érdekében, mostanra különféle kencék, cseppek is kaphatók, nemrég pedig újabb "fegyverrel" bővült a lista: az elektronikus zenével, azon belül is Skrillex egyik remekművével.
A BBC beszámolója szerint a Malajziai Egyetemen dolgozó tudóscsapat az egyiptomi csípőszúnyoggal (Aedes aegypti) végzett kísérleteket. Arra voltak kíváncsiak, hogyan védekezhetnek ellenük. A kutatók azért is választották ezt a szúnyogfajt, mert ezek egyedei terjesztik a dengue- és sárga-, továbbá a Chikungunya-lázat is.
Az Acta Tropica oldalán megjelent tanulmány szerint a tudósok az amerikai zeneszerző Scary Monsters And Nice Sprites című számát játszották le a szúnyogoknak, ebben a számban ugyanis jól keverednek a nagyon magas, illetve nagyon alacsony frekvenciájú hangok.
A kutatók azt találták, hogy a szúnyogok ugyancsak reagáltak a különleges elektronikus zenére, ám az effelé alkotásokat kedvelő emberekkel szemben őket gyakorlatilag kínozta: a zene lejátszása közben nagy mértékben csökkent a szexuális aktivitásuk, kevesebbszer csíptek, és így kisebb eséllyel is szívtak vért az áldozatukból.
A tudósok szerint a hangtartományok vizsgálata kapcsán van még pár dolog, amit tisztázniuk kell, de a kísérletben lejátszott nóta egyértelműen elriasztja a csípőszúnyogokat.
(Kiemelt képünk illusztráció.)
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.