A kutatók szerint ha eltűnnek a gomolyos rétegfelhők felőlünk, azzal gyakorlatilag végleg vége a bolygónak. Ez szerencsére nagyon távoli lehetőség, van azonban néhány valós probléma is, amivel már most szembe kellene néznünk.
A globális felmelegedés várható hatásairól már nagyon sokat hallhattunk, a Nature Geoscience című szaklapban azoban egy újabb veszélyforrásra hívták fel a figyelmet a kutatók. Ezek szerint a klímaváltozás miatt eltűnhet a stratocumulus, vagyis a gomolyos rétegfelhő – vagy ha úgy tetszik, vattafelhő. Ez azért igen súlyos probléma, mert emiatt gyakorlatilag 8 Celsius-fokot emelkedhet a globális átlaghőmérséklet.
Szerencsére ettől még távol vagyunk, ehhez ugyanis meg kellene négyszereződnie a légkörben lévő szén-dioxid részecskék számának: el kellene érnie az 1200-at, ami a jelenlegi érték háromszorosa. Ettől viszont még nem dőlhetünk hátra, így is van ugyanis olyan forgatókönyv, ami véget vethet a földi életnek. Ráadásul több is – írja az Earther.
Olvadó jég és a tengeszerint emelkedése
Az ENSZ szerint nagyjából 2,4 milliárd ember él a tengerparttól legfeljebb 100 km távolságra, és egyre többen költöznek oda. Mindez azért probléma, mert a tengerszint emelkedésével el kell majdn hagyniuk otthonaikat.
Az emelkedésmiatt már most is tűnnek el szigetek, a viharok pedig egyre pusztítóbbak lesznek a partok mentén. A sarki jég olvadásához már a 2-3 Celsius-fokos globális átlaghőmérséklet emelkedése is elegendő, ami még mindig nagyon messze van az előbb említett +8 foktól.
Ha a Déli-sark nyugati része elolvad, az 10 méteres szintemlkedést jelent majd.
Oxigénmentes óceánok
A világ óceánjai az elmúlt 50 évben mintegy 77 milliárd tonna oxigént vesztettek el, ami egyértelműen a klímaváltozás számlájára írható. A melegebb víz kevesebb oxigént tart meg, emiatt pedig kipusztulnak az élőlények.
Denise Breitburg, a Smithsonian Kutatóközpont vezető kutatója szerint az oxigénmentessé váló vizek nem jelentenek akkora fenyegetést, mint a felhők eltűnése, de így is igen súlyos következményei lesznek.
Hőhullámok
Az éghajlatváltozás egyik egyértelmű velejárója, hogy a hőhullámok egyre gyakoribbak és egyre keményebbek lesznek. Mindez kihatással van ránk, emberekre.
Csak 2017-ben mintegy 153 milliárd munkaóra esett ki emiatt, a gyerekek kevésbé tudnak tanulni miatta. A melegebb hónapokban nő a bűnözés mértéke is.
Beavatkozás
Sokan abban bíznak, hogy a mérnökök valamilyen módon képesek lesznek belenyúlni úgy a bolygó működésébe, hogy az javítson a helyzetünkön. Ezzel ugyan részben meg lehetne oldani a problémát, csakhogy a szén-dioxid kibocsátás tovább nőne, az óceánok savasodása sem állna meg, a növények pedig negatívan reagálnának a változásra, ami kevesebb élelmiszerhez vezet.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.