Kína és Amerika is azon van, hogy az övé legyen az első exascale teljesítményű szuperszámítógép, de egyelőre úgy tűnik, ezt a versenyt is az USA nyeri.
2018 júniusában az Egyesült Államok visszavette a vezetést Kínától a szuperszámítógépek világában, miután a 200 petaflopos Summitnak sikerült elérnie a másodpercenkénti 122,3 petaflopos számítási sebességet. A gép azonban nincs egyedül, nemrég megérkezett mellé a Sierra is, amellyel tovább nőtt az amerikaiak birtokában lévő szuperkomputerek száma.
Már a Summit is elképesztő pénzösszegből készült el (200 millió dollárt fordítottak a fejlesztésére), azonban egy másik, még tervezés alatt álló rendszer ennél is nagyobb költséget emészthet fel: az MIT Technology Review azt írja, az Auróra nevű masinára 500 millió dollárt tett félre Amerika.
Az építkezés oka a szuperszámítógépek terén zajló állandó verseny, ugyanis mind Kína, mind pedig az Egyesült Államok azt szeretné, ha saját országa mutathatná be a világ első exascale, vagyis 1000 petaflops teljesítményű szuperszámítógépét. A gép állítólag hétszer gyorsabb lesz, mint a jelenlegi csúcstartó Summit, ezért a drasztikus költségnövekedés. Az Aurorát ugyancsak az Intel mérnökei rakják össze, és a hírek szerint már 2021-re kész lehet. (Aztán, hogy meddig lesz csúcstartó, erősen kérdéses, hiszen a kvantumszámítógépek minden bizonnyal ezt is felülmúlják majd.)
A masina számítási teljesítményéből adódóan gyakorlatilag a tudomány minden területének óriási lökést adhat, beleértve a rákkutatást, az éghajlatváltozást és a nukleáris fúziót. A Sierra egyébként már most is alkalmas ilyesmire, idén indították el rajta a nukleáris fegyverek szimulációját.
Szuperszámítógépek nem csak a tengerentúlon és Kínában találhatók, hazánkban is van belőlük 5 darab. Az, hogy mire jók, és mi mindenre használják, ebben a cikkünkben mutattuk be.
(Kiemelt képünk illusztráció.)
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.