A globális felmelegedés elleni harcban elsőre logikus megoldásnak tűnhet, hogy a beérkező napfény csökkentésével próbáljunk gátat szabni a klímaváltozásnak, ennek azonban nagyon komoly következményei lennének. Most úgy tűnik, van olyan forgatókönyv, amivel jól járhatunk.
Hogy a globális felmelegedést a saját jól felfogott érdekünkben meg kell állítani, az ma már nem is kérdés, a mikéntre pedig többféle megoldás is létezik. Ebből az egyik az úgynevezett geoengineering, ami gyakorlatilag azt jelenti, hogy a bolygó folyamataiba kellene valahogyan beavatkozni. A felmelegedés megállítása kapcsán már felmerült, hogy a beérkező napsugarakből kellene kevesebbet beengedni a légkörbe, így a melegedés mértéke is csökkenne.
Persze ez olyan nem kívánt mellékhatásokkal járna, mint a csapadék mennyiségének változása, vagy épp a hurrikánszezon eltolódása. Az Earther idézi a Nature Climate Change című tudományos folyóiratban megjelent tanulmányt, melyben felmerült egy lehetőség, ami alapján úgy tűnik, volna arra mód, hogy a negatív mellékhatásokat elkerülve védjük meg így a bolygót.
[Sokkolja az állatokat az, ami a tengerekben történik – és ez az embereket is fogja]
Ha a korábban elgondolt beavatkozás felét hajtják végre a kutatók, akkor sokkal inkább az előnyök kerülnek majd előtérbe. Ugyanakkor még mindig van egy rakás olyan figyelmeztetés, ami azt mutatja, további kutatásra lenne szükség a témában.
A mostani tanulmányban a tudósok a nagy felbontású klímamodellek segítségével először megduplázták a légkörben található szén-dioxid mennyiségét, majd kevesebb napfényt engedtek a bolygó felszínére, majd megvizsgálták, milyen hatással van mindez a csapadékra, a párolgásra vagy épp a trópusi ciklonokra.
[Ha ez igaz, tényleg végünk: a klímaváltozás beindíthatja a kihalási dominóeffektust]
Az eredmények alapján úgy tűnik, az általuk használt modellben csökkent a felmelegedés, és a víz körforgásába sem zavart bele olyan drasztikusan a napfény megszűrése, mint ahogy arra más esetekben számítani lehetett. Az előző modellek alapján egy ilyen beavatkozás súlyos aszályt okozna az afrikai Száhil övben.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.