Tech hvg.hu 2019. március. 24. 08:03

Csődöt mondott az emberiség? 36 évünk volt megállítani a globális felmelegedést, de hiába

Az Amerikai Környezetvédelmi Hivatal egykori munkatársa, Stephen Seidel 1983-ban jelentette meg tanulmányát a globális felmelegedésről, ami csak a "15 perc hírnév" elérésére volt elég. A szerző mégis optimista.

Az Amerikai Környezetvédelmi Hivatal "Lehet-e késleltei a globális felmelegedést?" címmel tett közzé egy tanulmányt, ami – ha úgy vesszük – a megszokott pontokat veszi végig a téma kapcsán. A legutóbbi előrejelzéseket alapul véve azt latolgatja, hogy a különböző politikai döntések – adóemelések vagy épp a fosszilis üzemanyagok betiltása – mennyire képes késleltetni a közeledő katasztrófát.

[Ha ez igaz, tényleg végünk: a klímaváltozás beindíthatja a kihalási dominóeffektust]

A cikk azt is megállapítja, hogy 2050-re nagyjából 2 Celsius-fokos globális hőmérséklet-emelkedéssel kell számolnunk. A jelentésben igazából semmi újat nem olvashatunk, mégis rendkívül fontos dokumentumról van szó. A tanulmány ugyanis

1983-ban készült.

Igen, pontosan 36 évvel ezelőtt, a fent leírtak pedig azt mutajták, a szervezet tudósai már akkor is igen komolyan vették a problémát. A tanulmány olyan megállapításokat tesz, mint hogy

a fosszilis energiahozókról való áttérés sokkal hatékonyabb és olcsóbb lehet, ha fokozatosan tesszük ezt meg ahelyett, hogy azonnal váltani akarnánk.

NASA/GSFC GISS

Fájóan aktuális. Ahogy az is, minként reagált rá a Reagan-adminisztráció: "feleslegesen riasztónak" találták. Az Earther megkereste a szerzőt, Stephen Seidelt, hogy mondják el, mit éreznek most, 36 évvel az első ilyen tanulmány megjelenése után.

Seidel 1982 környékén csatlakozott ahhoz a csapathoz, amelyik a globális felmelegedéssel foglalkozott. Mint mondta, politikai nyomást egyáltalán nem érzett, sőt, akkoriban nagyon támogatók voltak a tanulmánnyal kapcsolatban. Olyannyira, hogy még a The New York Timesnál is elérték, hogy címlapsztori legyen a jelentésből, amit aztán világszerte nagy figyelem övezett. Egy darabig, Seidel szerint ez volt számukra a "15 perc hírnév".

Pixabay / TheDigitalArtist

A szakember szerint az akkori elképzelések – plusz adók, fosszilis üzemanyagok betiltása - tűntek a legkézenfekvőbb javaslatnak, ezekre a dolgokra tud ugyanis hatni a kormányzat. Most, 36 évvel a jelentés után még mindig ezekért a célokért kell harcolni.

Seidel ugyanakkor a pozitívumot is látja a jelenelgi helyzetben. Mint mondta, azóta olyan sokat fejlődött az altenratív energia ipara, hogy olcsóbb lett így energiához jutni, mint olajból, gázból vagy szénből. A rossz hír viszont:

sokkal kevesebb időnk maradt cselekedni.

A megoldás viszont továbbra is ugyanaz lehet: magasabb árat szabni például a szénnek.

[Nem kérdés, hogy történelmi időket élünk – az a kérdés, lesz-e még folytatás]

Bár az elmúlt 36 évben ignorálták a Seidel által készített tanulmányt, a szakember mégis bizakodó. Szerinte az ózonlyuk növekedése ellen is sikerült egy hatékony globális összefogást elérni, így a klímaváltozással kapcsolatban is van erre esély. A kérdés csak az, nem lesz-e késő, hogy eddig eljussunk.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?