Szombaton sodorta a partra a Fülöp-szigeteknél egy fiatal bálna tetemét a víz, amit egy helyi tengerbiológus és önkéntes csapata boncolt fel.
Darrell Blatchley tengerbiológus, valamint a D’Bone Collector Múzeum önkéntes csapata fedezte fel annak a fiatal bálnának a tetemét, amit a Fülöp-szigeteknél mosott partra a víz szombaton. A szakemberek már nem tudtak segíteni az állaton, így felboncolták, hogy kiderüljön, mi okozta a halálát. Mint kiderült, az ember okozta a vesztét – számolt be róla a The Guardian.
A boncolás során a bálna gyomrából mintegy 40 kilogramm műanyag zacskó került elő. Ezek között volt a rizs tárolására alkalmas 16 darab zsák, 4 banánültetvényről származó zsák és több bávásárlótáska is. A szakemberek szerint az állat halálát "gasztrikus sokk" okozta, vagyis az, hogy a gyomra képtelen volt megemészteni a lenyelt szemetet.
Darrell Blatchley tengerbiológus egész egyszerűen undorítónak nevezte az esetet, és felszólította a helyi kormányt, tegyenek a műanyag zacskók visszaszorítása érdekében. Mind mondta, eddig ez volt a legtöbb szemét, amit egyetlen állat gyomrában látott.
Pedig a szakember nem ma kezdte a pályáját: 10 éve vizsgál halott bálnákat és delfineket, és 57 esetben derült ki, hogy a lenyelt szemét okozta a pusztulást.
Az elmúlt években egyre nagyobb figyelem irányult a tengerek és óceánok szennyezettségére. Nemrég két óceán 102 teknősét vizsgálták meg, és rendkívül lesújtó eredményre jutottak a szakemberek, de a Duna esetében is siralmas a helyzet.
2018 szeptemberében már egy projektet is elindítottak rá, hogy megtisztítsák az óceánokat a műanyagtól, de a küldetést januárban le kellett állítani.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.