Tech hvg.hu 2019. március. 15. 17:03

Ez jobb hír, mint gondolná: a Google mesterséges intelligenciája előre megmondja, merről fog fújni a szél

A Google és a DeepMind a gépi tanulást vetette be, hogy meg tudják jósolni, mikor honnan fúj majd a szél, így téve hatékonyabbá a szélerőművek áramtermelését.

Miköben a világgazdaság még mindig a fosszilis energiahordozóktól függ, az elmúlt években nemcsak, hogy egyre kevesebbe kerül a zöldenergia, de mára jobban megéri ezzel előállítani az elektormos áramot. Jelenleg a szélenergia kerül a legkevesebbe, 1 MWh-nyi energiát 45 dollárból (kb. 12,5 ezer forint) lehet kihozni. De mindez valószínűleg még olcsóbb is lehetne, ha mindig tudnánk, merről fog fújni a szél. A Google és a DeepMind most ezt tennék lehetővé.

A bejelentésük szerint már egy ideje tesztelik, miként segíthet a gépi tanulás a szélturbinák hatékonyabb működtetésében. 2018 óta folyamatosan adatokkal tömik a rendszert, amely az időjárás-előrejelzésekből, valamint a szélturbinákból származó információkat jelent. A számítógép ezt konvertálta át úgy, hogy végül 36 órával előre jelezze a szélerősséget. Mindez jelentős megkönnyíti a szélenergiából származó elektromos áram előállítását, ami így a Google hálózatából érkezve 20 százalékkal értékesebb lett.

Mindez nemcsak azt jelenti, hogy segíthet a szélenergia elterjedésében, hanem annak is bizonyítéka, hogy a gépi tanulás sokkal többre hivatott, mint legyőzni az emberi ellenfeleket a StarCraft II-ben.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

mesterséges intelligencia
Hirdetés
hvg360 Lenthár Balázs 2025. április. 21. 07:00

„Közvetlen bizonyítékok kerültek elő” – forradalmi új adatokkal szolgál hunokról és avarokról az archeogenetika

Az archeogenetika támpontot ad az ősök eredetének felkutatásában, és mint Rácz Zsófia régész elmondja, bizonyítékkal szolgál arra, hogy a hunok kapcsolatba hozhatók a Hsziungnu Birodalom elitjével. Mindkét hun birodalomra igaz, hogy nem kizárólag erőből terjeszkedtek, hanem ügyes sztyeppei diplomáciával is. Rácz és kutatótársai több genetikai kapcsolódási pontot találtak a Kárpát-medence és Mongólia között húzódó térségben. De vajon elárulja a genetika, hova tűntek a hunok?