Tech hvg.hu 2018. szeptember. 24. 09:03

Androidos a telefonja? A Google bevetette a mesterséges intelligenciát, lassabban merüljön le

Az Android Pie-t futtató készülékeken már ott van a mesterséges intelligencián alapuló két új funkció, ami kordában tartja az alkalmazások energiafogyasztását.

Május elején egy új, izgalmas fejlesztésről beszéltek az Android fejlesztői a Google szokásos éves I/O fejlesztői konferenciáján. A szakemberek az akkor még a premier előtt álló, csupán P néven ismert operációs rendszerhez készítették el az Adaptive Battery nevű funkciót, amelynek egy feladata van: növelni a készülék üzemidejét.

A használati körülményekhez alkalmazkodó akkutechnológia mögött a Google DeepMind nevű, gépi tanulást és mesterséges intelligenciát használó rendszere áll. Az új modul folyamatosan nyomon követi, hogy a felhasználó mikor és milyen helyzetben milyen alkalmazásokat indít el, és megpróbálja az egyéni szokásokhoz alakítani a háttérben az appok indítását, leállítását, a használatukhoz szükséges energia menedzselését. Emellé társul egy másik, Adaptive Brightness nevű fejlesztés, amely a külső környezetet monitorozva állítja be a kijelző fényerejét.

[Nézze csak: szinte biztos, hogy eddig ön is rosszul töltötte a telefonját]

Ben Murdoch, az Android Pie egyik fejlesztője szerint a tesztek azt mutatják, a mesterséges intelligencia nagyon jól végzi a dolgát. Az adatok alapján a készülékeken 30 százalékkal csökkent a processzorhasználat, a wifin és mobilneten keresztül küldött adatforgalom pedig bizonyos esetekben 20 százalékkal is csökkent. Mindez hosszabb üzemidőt eredményez a mobilokon.

Wired beszámolója szerint a sikerek ellenére a rendszer még gyakorlatilag gyerekcipőben jár. Már csak azért is, mert jelenleg a mintegy 2 milliárd androidos eszköz csupán 14 százalékán futott az Android Oreo, mielőtt a Pie-t kiadták volna.

Pexels / Porapak Apichodilok

A DeepMindon dolgozó Ben Murdoch szerint a mesterséges intelligencia elemzi, a felhasználók hogyan használják az alkalmazásokat a mobiljukon. A rendszer egy "időbélyeget" ad az appoknak, amikor azt megnyitja a felhasználó, majd ezek alapján megpróbálja megjósolni, mikor lesz rá legközelebb szükség.

A mesterséges intelligencia ezek után négy különböző csoportba sorolja az appokat:

  1. aktív alkalmazások, amelyeket épp használnak vagy meg fognak nyitni,
  2. várakozó alkalmazások, amelyeket valószínűleg meg fognak nyitni,
  3. gyakran használt alkalmazások,
  4. ritkán használt alkalmazások.

Mind a négy csoportra egyedi korlátozásokat alkalmaz a rendszer, amely megakadályozza az appok szokásos "viselkedését". Az első csoportnál van a legkevesebb korlátozás, míg a negyediknél a legtöbb.

Az Adaptive Battery funkció hatással van a felhasználói szokásokra is. Ha valaki bekapcsolja, a rendszer figyelmeztetést küld, hogy az értesítések késhetnek. Vagyis ha valaki például nem gyakran használja a Facebook appot, akkor az értesítéseket is később kaphatjuk meg. A rendszer egyébként óránként ellenőrzi, melyik appot mennyire használjuk.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, kövesse a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.