Tech hvg.hu 2019. március. 06. 15:03

Nem sokon múlt, hogy madaras nevet kapjon a Google Térkép egyik legismertebb funkciója

A Google Térkép fejlesztői csapata két részre szakadt, amikor arról kellett dönteni, hogyan nevezzék el a ma Műhold néven futtatott nézetet.

Épp az elmúlt napokban volt az évfordulója annak, hogy a Google hivatalosan is bejelentette a térképes szolgáltatását, a Google Mapst. A projektről 2005. február 4-én beszéltek először, majd félévnyi béta tesztelés után végül 2005. október 6-án vát elérhetővé. Azóta a világ egyik legmeghatározóbb ilyen szolgáltatásává nőtte ki magát, amelynek funkcióit már kívülről is fújjuk. Pedig nem sokon múlt, hogy ez másként alakuljon.

Bret Taylor, a Google Maps egyik létrehozója nemrég Twitteren írta meg a szolgáltatás eddig ismeretlen "eredettörténetét". Mint írta, 2005-ben egy komoly vita bontakozott ki a fejlesztők között, méghozzá az egyik funkció miatt. Egész pontosan a műholdas nézet volt az, ami két táborra osztotta a csapatot: annak ugyanis semmi köze nem volt a műholdakhoz.

Bár a funkcióra kattintva valóban úgy tűnt, mintha a műholdak fotózták volna a Földet, valójában a fényképeket repülőgépről készítették.

Ebben az időben az volt a bevett szokás a cégnél, hogy egy hatalmas óra alatt vitatták meg az ilyen és ehhez hasonló kérdéseket, és még azelőtt meg kellett hozni a döntést, mielőtt az erre szánt idő lejárt volna. A fent említett funkcióval kapcsolatosan is ezt a vitát folytatták le, amelynek tárgya az volt, hogy "légifelvételnek", vagy "műholdfelvételnek" nevezzék a választható opciót.

A vitát nem tudták eldönteni, így végül a Google társalapítója, Sergey Brin azt javasolta, nevezzék a funkciót Bird Mode-nak, ami magyarul valószínűleg a Madártávlat, Madárnézet nevet kapta volna.

Mára már tudjuk: nem ez lett a végeredmény. A két oldal abban azonnal egyetértett, hogy ez az elnevezés még a másiknál is rosszabb, így elvetették azt.

Taylor végül saját maga döntött a Satellite, vagyis a Műhold elnevezés mellett, ami mára ráadásul már meg is állja a helyét. Jelenleg a Landsat 8-as műhold fotózza a Földet, míg korábban a Landsat 7-es tette ugyanezt.

Hát, így.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Hirdetés