Tech László Ferenc 2019. március. 02. 14:00

Telefonálni is lehet ezzel a 40 ezer forintos Xiaomi okosórával

László Ferenc
Szerzőnk László Ferenc

A Xiaomi új, viselhető kütyüje jelentősen olcsóbb a riválisok hasonló kategóriás termékeinél, de ez persze még nem feltétlenül árul el semmit arról, hogy mit tud az óra a gyakorlatban. Teszten az Amazfit Verge, amivel akár Michael Knight módra is beszélhetünk.

A Xiaomi nem most kezdte a csuklón viselhető kütyük gyártását. Elég csak a lényegében filléres áron kínált Mi Band aktivitásmérőkre gondolni, ezenkívül pedig az Amazfit Bip, illetve Amazfit Stratos okosórák révén is letette már a névjegyét az asztalra a kínai gyártó. Az említett smartwatch kategóriás termékek közül az előbbi 20 ezer, az utóbbi 60 ezer forintba kerül, és a Xiaomi (illetve leányvállalata, a Huami) úgy gondolta, hogy itt lenne az ideje kitölteni a közöttük tátongó űrt.

Erre az Amazfit Verge hivatott, mely 40 ezer forint ellenében vihető haza. Megnéztük, hogy mit tud a gyakorlatban.

Első blikkre

Az ízléses kis dobozban szállított Xiaomi Amazfit Verge-ről rögtön a kicsomagolásnál kiderül, hogy az árkategóriának megfelelő módon nem kényezteti a csuklónkat olyan nemes anyagokkal, mint amilyen például a rozsdamentes acél vagy az eredeti bőr. (Ezt azonban megbocsátjuk neki, hiszen mégsem 80-120 ezer forintot fizettünk a kütyüért.) A Verge borítása teljesen egészében műanyagból, a cserélhető 22 milliméteres szíj pedig szilikonból készült. A tapintásérzet teljesen rendben van, érdes vagy hanyagul megmunkált felületekkel sehol sem találkozunk. Ellenben kár, hogy az összeszerelési minőség nem teljesen makulátlan: a két részből álló készülékház egyik oldalán nincs, a másikon viszont van egy jól kitapogatható perem.

László Ferenc

A sportos, 43 milliméteres tokátmérőjű órán egyetlen, narancssárga nyomógombot helyeztek el, konkrétan jobb oldalt felül. Ezzel a határozott nyomáspontú kezelőszervvel gyorsan felébreszthető az alvó készülék, de ezt akár egy csuklómozdulattal vagy a kijelzőn megejtett dupla koppintással is megtehetjük. Van AOD funkció, vagyis a pontos időt képes fixen megjeleníteni a kijelző, ám ilyenkor energiatakarékossági okokból nagyon minimális a fényerő.

Az AMOLED technológiájú érintőpanel rendkívül kontrasztos, 360x360 pixeles felbontásának köszönhetően pedig a képminőségére sem lehet panasz. Az 1,3 colos kijelző Gorilla Glass 3 védelmet élvez, és ujjlenyomat taszító réteg is található rajta. Utóbbi tényleg hasznos, az automatikus fényerőállítású display a megszokottnál kevésbé hajlamos gyorsan összepiszkolódni.

László Ferenc

A 46 grammos tömeg nem igazán húzza le a csuklónkat, az óra alapvetően kényelmesen viselhető, de a 12,6 milliméteres vastagságból illett volna lefaragni egy keveset.

Mit tud?

A Google Android-alapú Wear OS-e helyett ezúttal a Xiaomi saját Amazfit operációs rendszerét kapjuk. Akik elsősorban sportos kütyüként tekintenek a Verge-re, azoknak ez nem feltétlen hátrány, azonban a komplett okosóra funkcionalitásra vágyók enyhén csalódottak lehetnek. Elbukjuk ugyanis a Wear OS megannyi szeretett funkcióját, az egyre több fejlesztést felvonultató tartalomboltot és a több tízezer, könnyen telepíthető óralapot.

László Ferenc

Utóbbiból alaphelyzetben tucatnyi áll rendelkezésre a Bluetooth 4.2 kapcsolaton párosított okostelefonon futó Amazfit Watch alkalmazásban, melynek révén egyrészt személyre szabhatjuk az okosóra működését, másrészt megtekinthetjük az általa rögzített adatokat. A könnyen kezelhető, ízléses felhasználói felületű applikáció részletesen megjeleníti a sporttevékenységekkel, pulzussal, illetve alvással kapcsolatos információkat.

A készüléken az óralapon bal oldalra megejtett lapozással léphetünk be a 2x2 ikonos, fel-le görgethető főmenübe. Az alapkijelzőn felülről a gyorsbeállításokat tartalmazó panel érhető el, alulról pedig az értesítések varázsolhatók elő. Pozitívum, hogy a duplamagos, 1,2 GHz-es processzor, valamint az 512 MB RAM révén villámgyors a Verge, legfeljebb pillanatnyi lassulásokkal találkoztunk, de csak igen ritkán.

László Ferenc

Az órán megjelennek a különböző üzenetküldő alkalmazások értesítései, de válaszolni nem áll módunkban. A bejövő hívásokat azonban akár magán az órán is fogadhatjuk, sőt akár hívásindításra is lehetőség nyílik. Ebben egy apró mikrofon-hangszóró páros van segítségünkre, és arra oda kell figyelni, hogy beszélgetés közben elég közel helyezzük az arcunkhoz az órát, különben a másik fél nem sokat hall belőlünk. Telefonálni egyébként csak párosított androidos okostelefonnal lehet, iPhone mellett a Verge ezen funkciói nem élnek. Érdekesség, hogy a drágább Stratosból teljesen kimaradt a telefonos rész.

Negatívum, hogy a telefonkönyvet elképesztően lassan listázza ki az óra, és sokszor fényévnyi időbe telik, mire megtaláljuk a hívni kívánt fél nevét. Ugyancsak fekete pont jár azért, mert a hosszabb menüpontok nevét borzalmasan lassan szkrollozza a felhasználói felület. Egyeseknek gondot jelenthet a magyar nyelvi támogatás hiánya is.

László Ferenc

Extrák

Az óráról nemcsak a telefonon futó Spotify, hanem a YouTube is távvezérelhető, de a távvezérlés bekapcsolását elég mélyen elrejtették a telefonos applikációban. A 4 GB flashmemóriából alaphelyzetben 2,4 GB szabad, és ide vezetékes módon vagy wifin másolhatunk zenéket, melyek akár veszteségmentes tömörítéssel is bírhatnak. Kedvenc muzsikáinkat az óra saját hangszórója erősen limitált minőségben szólaltatja meg, érdemes inkább valamilyen Bluetooth fülest csatlakoztatni a készülékhez.

Kövér piros pont jár azért, hogy az órába saját GPS-vevő került, így sportoláskor nem kell a telefon helymeghatározását használni a pozíció rögzítéséhez. Az órán egyszerűen és gyorsan ki lehet választani, hogy éppen mit szeretnénk sportolni. Ez konkrétan a következők valamelyike lehet: futás, futópadozás, gyaloglás, biciklizés, szobabiciklizés, elliptikus trénerezés, hegymászás, terepfutás, síelés, teniszezés, focizás vagy ugrókötelezés.

László Ferenc

Úszás nem véletlenül nincs. A mobilokról ismert IP68-as minősítés, az általa biztosított 30 percig 1,5 méteres vízállóság ugyan adott, azonban a komolyabb sportórák 50 méteres mélységig érvényes vízállóságáról le kell mondanunk. Ugyancsak hiányzik az ital/étel fogyasztás-, valamint a testtömeg változás naplózási lehetősége. Aktivitásra figyelmeztetést, telefonkereső funkciót, időjárás kijelzést, ébresztőt, időzítőt, stoppert és iránytűt viszont kapunk.

A rezgőmotor kellően erős, alvás előtt pedig érdemes bekapcsolni az éjszakai üzemmódot, ami elnémítja az órát és ily módon semmi sem zavarja meg az álmunkat. A 390 mAh kapacitású akkumulátor és a remekül optimalizált rendszer párosa 4-5 napos üzemidőt biztosít, így szerencsére csak viszonylag ritkán kell az esetlen kialakítású bepattintós töltőbölcsőbe helyezni az okosórát.

László Ferenc

Konklúzió

+: szép kijelző, gyors működés, egyszerű használat, telefonos funkciók, több napos használati idő, korrekt ár/érték arány.

: zárt rendszer, a szoftveren lehetne még javítani, úszáshoz nem igazán használható, nincs magyar nyelv, esetlen töltőbölcső.

Bár messze nem hibátlan a Xiaomi Amazfit Verge, véleményünk szerint 40 ezer forintot megér egy ilyen okosóra. A Verge azok számára lehet igazán jó választás, akik a sportosságot és a telefonálás funkciót többre értékelik, mint a némileg drágább riválisok Wear OS szolgáltatásait.

Ha ennél kicsivel többet is hajlandóak vagyunk áldozni egy új okosórára, akkor érdemes néhány pillantást vetni az Android-alapú és nemrégiben általunk is alaposan letesztelt Ticwatch E-re.

Többi tesztünket itt találja. Ha rendszeresen szeretne értesülni ezekről, kövesse a HVG Tech rovatának facebookos oldalát.

Hirdetés