Tech hvg.hu 2019. március. 01. 10:36

Saját pénzt készít a Facebook, a WhatsAppban is fizethetnénk vele

Névtelenséget kérő facebookos források szerint Mark Zuckerbergék egy 50 fős mérnökcsapatot állítottak rá arra a projektre, amelyben saját kriptovalutát fejlesztenének a platform számára.

A kezdeti lelkesedés után az elmúlt bő egy évben jócskán alábbhagyott az érdeklődés a különböző kriptopénzek iránt, és egyelőre nem látszik, hogyan tudná beteljesíteni a küldetését a Bitcoin és a többi valuta: azt, hogy a jelenleti pénzügyi rendszert és fizetőeszközöket leváltva egy új érát hozzanak el a gazdaságban. Ez azonban nem jelenti azt, hogy más ne dolgozna újabb kriptopénzen, és mint kiderült, ezúttal a Facebook teszi mindezt.

A The New York Times beszámolója szerint a Zuckerbergék jelenleg egy 50 fős mérnöki csapattal egy titkos projekten dolgoznak, amiben kriptopénzt hoznának létre a WhatsApp felhasználóinak. A projektet ismerő, névtelenséget kérő források azt állítják, a felhasználók ezt elküldhetnék a barátaiknak, ismerőseiknek, családtagjaiknak is. Emellett arról is beszéltek, hogy a Facebook jelenleg olyan kriptovalutákkal kereskedő cégekkel is tárgyal, akiken keresztül a felhasználók bármikor hozzájuthatnának a Facebook kriptopénzéhez.

Kaspersky Lab

Ugyanakkor nem Zuckerbergék az egyetlenek, akik ilyen megoldáson gondolkodnak. A beszámoló szerint a 300 millió felhasználóval rendelkező Telegram üzenetküldő is kriptopénzről szövi a terveit, de a Signal nevű titkosított üzenetküldő, valamint a Japánban és Dél-Koreában legnépszerűbb két szolgáltatás, a Kako és a Line is hasonló megoldáson dolgozik.

Az üzenetküldő alkalmazásokon belüli pénzhasználat nem számít újdonságnak, Kínában rengetegen fizetnek a WeChat nevű appon keresztül. A Facebook egyelőre nem erősítette meg, de nem is cáfolta a projektjét, a többi cég viszont nem kívánta kommentálni az értesüléseket.

A Bicoinhoz hasonló kriptovaluta mindenesetre jelentős mértékben megkönnyítené a pénzmozgást az országok között, főleg a fejlődő országokban, ahol nehéz bankszámlát vezetni. A problémák viszont valószínűleg ugyanazok volnának: a központi felügyelet (bank, kormányok) nélkül a Bitcoint is sok esetben pénzmosásra használták a bűnözők, a számítógépes hálózatok miatt pedig a tranzakciók lebonyolítása is nehézkes volt.

The Daily Beast

A Facebook üzenetküldő alkalmazásait jelenleg mintegy 2,7 milliárdan használják, vagyis a piac egyértelműen óriási. Fontos kérdés ugyanakkor, hogy Zuckerbergék mennyire akarnák kontroll alatt tartani a digitális érméket. Ha ők hagyják jóvá a tranzakciókat, azzal a blockchain technológia lényege veszik el. Ha viszont nem ellenőrzik a tranzakciókat, az abból származó jutalékot is nehezebben fogják tudni beszedni, és a kiberbűnözők mozgástere is sokkal nagyobb lesz.

A Facebook projektjét ismerő informátorok szerint az első kriptovaluta értékét a hagyományos fizetőeszköz értékéhez kötik majd – ahogy erről korábban a Bloomberg is írt. Ez valószínűleg azt jelenti, hogy nemcsak a dollárhoz, hanem több más valutához akarják majd kötni az árfolyamot.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Hirdetés
További cikkeink Trump elnöki beiktatásáról
Itthon hvg.hu 2025. január. 21. 06:30

László Róbert a Fülkében: Egy előrehozott választás a gyengeség beismerése volna a Fidesznek

Eltörölhetik az egyéni választókerületeket, játszhatnak a listaállítási feltételekkel, vagy akár a bejutási küszöbbel is – László Róbert, a Political Capital választási szakértője illúziónak tartja, hogy a kormánypárt ne nyúlhatna egy évvel a 2026-os országgyűlési választások előtt a törvényhez. Kacskovics Mihály Béla a szakértőt a Fülke legújabb adásában kérdezte a félprezidenciális rendszerről szóló pletykákról és a tolnai időközi választásról is.