Tech hvg.hu 2019. február. 23. 14:45

Csoda: teherbe esett egy hal

Mary szűz volt, és császárral szült. A kicsik jól vannak.

Élő embriókat fedeztek fel brit tudósok egy tüskés pikó hasában. Ez azért meglepő, mert a tüskés pikó, mint a legtöbb haltársa, ikrákkal szokott szaporodni, amelyeket a vízben termékenyít meg a hím. Mary azonban - így hívták a szóban forgó halat - élő kicsinyeket hordott az úszóhólyagja alatt.

A kis pocaklakókat a tudósok segítették a világra, még mielőtt az ikrákból kibújtak volna. Ez a segítség sajnos az anya életébe került, akit - az állatjóléti szabályokkal összhangban - előbb elkábítottak, majd az agyának roncsolásával pusztítottak el. Ezután metszették fel a hasát, és emelték ki az embriókat. Közülük 56-an érték meg a felnőttkort a laboratórium akváriumában.

A nagy, teológiailag is jelentős kérdés az volt, hogyan termékenyülhettek meg az ikrák, hiszen Mary kétségkívül szűz volt, ami náluk mindennapos, hiszen a tüskés pikók és általában a halak nem szexelnek. Ennek két ismert módja van: az egyik egyfajta spontán klónozás, a másik, amikor hermafrodita állatoknál önmegtermékenyítés történik. Végül a tudósok a génvizsgálatok alapján arra jutottak, hogy a kicsiknek volt apjuk, mert Maryétől eltérő géneket is hordoztak. Erre pedig az lehet a megoldás, hogy Mary szervezetébe egy már megtermékenyített ikracsomóból kerülhetett a sperma, és így indult meg az embriók fejlődése. (LiveScience nyomán)

Hirdetés