Vagy a fogselymet felejtsék el, vagy tessenek alposabban tájékozódni vásárlás előtt – ez olvasható ki egy amerikai kutatóintézet friss eredményeiből, melyek szerint sok használó több méreganyagot juttat szervezetébe.
Magasabb koncentráció mutatható ki az eredetileg a katonák számára, hatalmas üzemanyag-tüzek eloltásához fejlesztett, de manapság már sok iparágban praktikus megoldásként használt poli- és perfluoralkilezett (PFA) anyagokból azok szervezetében, akik fogselymet használnak. Az amerikai Silent Spring Institute munkatársai és kaliforniai közegészségügyi szakemberek közös vizsgálata ennek veszélyeire hívja fel a figyelmet.
Az amerikai kutatók 11 különböző PFA-vegyület jelenlétét vizsgálták 178 olyan középkorú nő vérmintájában, akik önként jelentkeztek egy nagyobb szabású egészségügyi kutatáshoz. Az alanyokkal interjúkat is készítettek, a beszélgetésekben rákérdezvén több olyan, mindennapos magatartásra, amely befolyásolhatja az érintett kemikáliáknak való fokozottabb kitételt.
A vizsgálat arra jutott, hogy az az egyes serpenyők ragadásmentességét és az egyes ruhák vízállóságát is biztosító anyagokból több van azok szervezetében, akik rendszeresen használnak bizonyos fogselymeket. A Journal of Exposure Science & Environmental Epidemiology című tudományos folyóiratban csak az Oral-B egyes termékeit nevezték meg, de utalnak arra, hogy a teflonszerű összetevők előfordulása gyakran együtt járt a magas fluorszinttel, ami pedig már jelzi a PFA-veszélyt is.
A PFA-anyagokat már több egészségügyi problémával összefüggésbe hozták a kutatások. A fejlődési rendellenességek és bizonyos rákos megbetegedések terén is találtak összefüggéseket a tudósok.
Az ilyesmire, a PFA – angol feliratozásban PFAS – anyagok jelenlétére tehát érdemes figyelni fogselyem-választásnál. (Ahogy serpenyőválasztásnál is.) Vannak gyártók, akik kifejezetten jelzik is fogápolási termékeik csomagolásán, hogy az adott fogkrém vagy fogselyem fluor(id)mentes.
[Itt az elektromos fogkefe, amelyről azt mondják, 3 mp alatt lehet vele alaposan fogat mosni]
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos eredményeket is bemutató Facebook-oldalát.