Tech hvg.hu 2019. február. 14. 14:03

10 milliárd fényévre nézne el a NASA, hogy megtudja, hogyan keletkezett az univerzum

Ambiciózus projektbe fog a NASA 2023-ban: egy új űrtávcsövet állítanak majd Föld körüli pályára, hogy minden eddiginél több adatot gyűjtesen a világűrről.

A tudósokat régóta foglalkoztatja a kérdés, hogy hogyna keletkezett a világegyetem, és mi történhetett az ősrobbanás utáni másodpercekben. A NASA most egy új küldetésben, egy új űrteleszkóp segítségével szeretne adatokat gyűjteni a történtekről.

A SPHEREx nevű űrtávcsövet a NASA a tervek szerint 2023-ben lőné fel, a projekt pedig 242 millió dollárba, vagyis nagyjából 68,5 milliárd forintba kerül majd. A tervek szerint 2025-ig tartó projektben a lehető legtöbb adatot igyekeznek majd összegyűjteni.

A NASA bejelentése szerint a pályára állított SPHEREx több mint 300 millió galaxist figyel meg és gyűjt róluk adatokat, köztük olyanokat is, amelyek több mint 10 milliárd fényévre vannak tőlünk. Emellett a Tejútrendszer 100 millió csillagját is figyeli majd az eszköz, ezekről félévente gyűjt majd adatokat. Mivel a szerkezet összesen 96 hullámhosszon vizsgálja majd a világűrt, így a kutatók szerint minden eddiginél részletesebb és élesebb képet kaphatunk az univerzumról.

Mindezek mellett az egyik fő feladata az lesz, hogy élet nyomati keresse a Tejútrendszerben, valamint a bolygók születését is figyelemmel kíséri a csillagok körül.

A tudósok azt remélik, hogy az űrtávcső által gyűjtött adatok új információval szolgálnak majd arró, hogy miként alakult ki a világegyetem, és mi történt az ősorbbanás utáni nanoszekundumokban.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Hirdetés