Tech hvg.hu 2019. február. 05. 14:03

Készüljön, jönnek a gombok nélküli telefonok – de van itt pár kérdőjel

Új, 2019-es mobiltrend vázolódott fel nemrégiben: egymás után érkeznek a gombok és portok nélküli, minimalista küllemű telefonok. Jól néznek ki, és a teljesítményükkel sincs gond, azonban felvetnek pár kérdést.

Két különleges telefonról is hallhattunk a napokban: a Meizu és a Vivo is kirukkolt egy-egy olyan telefonnal (Meizu Zero, Vivo Apex 2019), amelyeken nincsenek portok, gombok. Ez már az idei év minimalista trendje: a fontos érzékelőket a kijelző alá rejtik, virtuális gombok veszik át fizikai társaik szerepét, nincsenek hangszórónyílások (a hangszóró is a kijelző alá kerül), SIM tálca (eSIM van helyette), és vezeték nélküli a töltés is, azaz ehhez sem kell port.

Meizu Zero
Meizu

Kétségtelenül jól néznek ki ezek a telefonok (amelyeket a február utolsó napjaiban sorra kerülő mobiltechnológiai szakkiállításon, az MWC 2019-en ismerhet majd meg közelebbről is a világ), azonban – mutat rá a SlashGear – felvetnek néhány kérdést. Például hogy a fizikai gombokat felváltó kapacitív (virtuális) gomboknál állandóan ellenőrizni kell majd, hogy valóban a megfelelő területet nyomta-e le a felhasználó. Bár a fizikai gombok is elromlanak (mechanikus felépítésük miatt), a kizárólag érzékelőket használó gombok szoftverekre támaszkodnak, s ezek megbízhatósága sem garantált. Csak bízni lehet abban, hogy ha nagy lesz a gond, akkor legalább a bekapcsoló gomb szoftvere nem rendetlenkedik, s újra lehet majd indítani a telefont.

Vivo Apex 2019
Vivo

Itt van azután a töltés kérdése. Ezek a telefonok vezeték nélküli töltést használnak, és bár ez a technológia már évek óta létezik, a teljesítményük elmarad a vezetékes töltésétől, és kérdés, ezt hogy tolerálnák a felhasználók. (Vannak persze igazán gyors vezeték nélküli töltési rendszerek, de azok egy-egy adott márkához kapcsolódnak.)

Gond lehet a vezeték nélküli adatátviteli sebességgel is: a kábel mindig gyorsabb és megbízhatóbb a vezetéket mellőző módszereknél. Csalt is egy kicsit a Vivo ez ügyben az Apex 2019 hátoldalán lévő MagPorttal, ami meg is töri a látványosan sima felületet.

A fizikai portok egyébként nem csak töltésre és fájlátvitelre szolgálnak, az USB-C- és a fejhallgató-csatlakozó elhagyásával rákényszerítik a felhasználókat az adott gyártó megoldásának használatára. Persze a jövőben számos vezeték nélküli tartozékra számíthatunk, ma viszont még korlátozott a kínálat. A SlashGear találóan jegyzi meg, hogy a Meizu és a Vivo telefonja tényleg nagyon szép, viszont így elszigetelt üvegfalú kertekké válnak.

Ami a tartósságot illeti: az egyben kialakított üvegházon nem lesz fém vagy műanyag, ami valamennyire is felfogná az ütközésekkor keletkező erőket, azaz elég egy kis repedés valamelyik oldalon, s az akár már komoly sérülést is okozhat. És akkor még nem is beszéltünk az eszköz javításáról: képzeljék csak el, hogy mennyire nehéz egy olyan eszközt szervizelni, amit nem lehet egyszerűen megnyitni. Ráadásul – a mai telefonokkal ellentétben – a hátsó üveg sérülése miatt azonnal az egész testet cserélni kell.

A SlashGear által levont következtetés ezek után az, hogy a Meizu Zero és a Vivo Apex 2019 valóban szép telefonok, de emiatt túl sokat kell feláldozni a használhatóság, a megbízhatóság és a javíthatóság oltárán.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Hirdetés
Sport Balizs Benedek 2024. december. 31. 20:00

Garantált a libabőr – ezek voltak az év legszebb magyar sportpillanatai

Utolsó másodperces magyar gólok az olimpián, a foci- és a kézilabda-Eb-n, a férfi párbajtőrözők aranytussal megnyert döntője, példátlan holtverseny női 1500 gyorson, a „semmiből jött” aranyérem taekwondóban és Milák Kristóf olimpiai bajnoki címet érő benyúlása. Csak néhány pillanat az év legszebb magyar sportsikereiből, amelyeket most képekkel és videókkal elevenítünk fel.