A Shield nevű projekt eddig csak az Egyesült Államokban védte a túlterheléses támadásoktól (DDoS) a politikával kapcsolatos szereplőket, mostantól viszont Európában ugyanezt teszi majd.
A Google valamivel több mint 5 évvel ezelőtt, 2013 októberében indította útjára a Shield-projektet – a cég Jigsaw nevű inkubátorának égisze alatt –, ami a kibertámadások ellen igyekszik védelmet nyújtani. A Shield elsősorban a kis weboldalakra fókuszált, hogy megvédje azokat a DDoS, vagy közismertebb nevén a túlterheléses támadásoktól.
Nem sokkal később már a híroldalaknak is lehetőséget adtak, hogy bevonuljanak a védőernyő alá, 2018 májusában pedig tovább tágították a "felhasználók körét". A Google bejelentette, már a politikai aktivisták, jelöltek és kampányok számára is elérhetővé teszi a védelmet. Ez a lehetőség azonban csak az Egyesült Államok számára volt elérhető, mostantól azonban Európát is bevonják a projektbe.
Az időzítés valószínűleg nem véletlen, hiszen hamarosan EP-választásokat tartanak majd a kontinens vonatkozó országaiban, így a védelem kiemelten fontos feladat. Az elsődleges cél, hogy a hackerek ne tudják elérhetetlenné tenni a választással kapcsolatos fontos információkat közlő weboldalakat. Ez magában foglalja a híroldalakat, az újságírók oldalait, az emberi jogi szervezetek oldalait, valamint a választási oldalakat is.
Minderre valószínűleg szükség is lesz, az elmúlt években ugyanis egyre több európai választás környékén bukkantak fel orosz hackerek, amelyek valamilyen módon megpróbálták befolyásolni a szabad választásokat.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.