Tech hvg.hu 2019. január. 29. 08:03

Ön telepítette valamelyiket? Több mint 15 androidos alkalmazásról derült ki, hogy átverés

Több mint 50 millió alkalommal telepítették már a felhasználók azokat az androidos navigációs alkalmazásokat, amelyek valójában nem csinálnak mást, csak a Google Térkép használata közben reklámokat jelenítenek meg.

Bár az okostelefonok ma már a hétköznapi élet szerves részei – sőt, bizonyos helyzetekben már nem is lehet boldogulni nélkülük –, nem minden felhasználó használja tudatosan a mobilját, vagy nem kellő mértékben körültekintő. Jól tudják ezt azok a csalók is, akik belőlük szeretnének hasznot húzni, és olyan alkalmazásokat készítenek, amelyekkel ezt el is érhetik.

Az ESET kiberbiztonsági vállalat egyik kutatója, Lukas Stefanko korábban már talált 13 olyan androidos játékot, amelynek mindegyike malware (vagyis vírus). Most a navigációs alkalmazásokat vizsgálta meg közelebbről, és kiderült, ott sem sokkal jobb a helyzet.

Stefanko több mint 15 androidos GPS-alkalmazást tesztelt, amelyeket összesen több mint 50 millió alkalommal töltöttek le a Google Playből.

A tesztek során mindegyikről kiderült, hogy átverés, és sérti a Google szabályzatát is.

Twitter / Lukas Stefanko
Twitter / Lukas Stefanko

Az alkalmazások valójában nem is alkalmazások, hanem egy "plusz réteg" a Google Térkép és a felhasználó között. A telepítésük után ugyanis a Google Térképet nyitják meg és használják, csakhogy mindezt úgy, hogy közben a felhasználót leöntik az alkalmazásba beépített hirdetésekkel. Vagyis ezek gyakorlatilag

nem saját fejlesztésű navigációs alkalmazások, csupán annak adják ki magukat.

Van olyan app, amelynek készítői még arra sem vették a fáradtságot, hogy saját ikont készítsenek neki.

Twitter / Lukas Stefanko

Stefanko tapasztalata szerint, ha valaki el akarja bennük indítani a navigációt, a Google Térkép alkalmazása nyílik meg.

Az 50+ milliós letöltést a szakember szerint úgy sikerült elérniük, hogy ehhez más navigációs appokról készítettek képernyőképet, majd azt töltötték fel a Google Playbe úgy, mintha a saját alkalmazásukból származna. És ami a legarcpirítóbb:

olyan kamu GPS-alkalmazás is készült, amelyik pénzt kér azért, hogy reklámmentes legyen.

Aki pedig fizet ezért, az gyakorlatilag az ablakon dobja ki a pénzt, hiszen a Google Térkép eleve ingyenes. Ráadásul, ha nem is fizet nekik senki, akkor is kapnának pénzt a Google-től a megjelenített hirdetések után.

Twitter / Lukas Stefanko

Mondanunk sem kell, a Google szabályzata szigorúan tiltja az ilyen alkalmazások feltöltését a Google Playbe, mégis ott vannak. Olyannyira, hogy Stefanko szerint még a népszerű navigációs appokat is maguk mögé utasítják. A szakember jelentette a szóban forgó programokat.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Hirdetés
Élet+Stílus hvg.hu 2024. november. 30. 10:00

„Elájult, és akkor jött rá, hogy valami nem stimmel” – Kösz, jól: kiégés és stressz a magyar munkahelyeken

<strong>Milyen személyiségjegyek jellemzik a munkamániásokat, és mi lehet az oka, hogy Magyarországon a civil szférában dolgozik a legtöbb munkafüggő</strong>? Mennyire az egyén, és mennyire a munkáltató felelőssége, ha a munkamánia eluralkodik, és függőséggé, kiégéssé válik? <strong>Mi a közös Karácsony Gergelyben és Donald Trumpban?</strong> A Kösz, jól vendége volt Kun Bernadette pszichológus és Merész István, az Allianz-Trade vezetője.