Súlyos probléma az elektronikus szemét, melyből egy új tanulmány szerint évente legalább 50 millió tonna keletkezik.
A világon évente mintegy 50 millió tonna elektronikus hulladék kerül a szemétbe veszélyeztetve az emberek egészségét egy új tanulmány szerint. Ez több, mint az eddig gyártott kereskedelmi repülőgépek súlya együttvéve.
2050-ig az e-szemét súlya 120 millió tonnára emelkedik – figyelmeztetett csütörtökön Davosban a Világgazdasági Fórum és az e-szemét elleni ENSZ-koalíció. A világ legnagyobb elektronikusszemét-dombja Afrikában, Ghánában található:
Az elektronikus szemét kevesebb mint egyötödét dolgozzák fel. Több millió ember dolgozik világszerte e-szeméttel, az egészségre és a természetre veszélyes körülmények között.
Az e-szemét anyagi értéke 62 milliárd dollárra (18 ezer milliárd forintra) becsülhető, ami háromszor annyi, mint az éves ezüsttermelés.
Egy új gazdasági modell kiépítésében, a termékkövetés javításában és a visszavételi program könnyebbé tételében új technológiák alkalmazása segíthet. Eközben világszerte több millió munkahely jöhet létre, és csökkenhet a környezeti terhelés is – áll a tanulmányban.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos eredményeket is ismertető Facebook-oldalát.