Tech hvg.hu 2019. január. 23. 13:03

Tűpontos időjárás-előrejelzések jöhetnek, de ehhez kénytelenek belenyúlni a zsebünkbe

Az IBM-hez köthető időjárásügyi vállalat azt ígéri, új előrejelző rendszere képes a jelenleginél sokkal részletesebb prognózist is készíteni. Ehhez viszont a zsebünkben lapuló készülékekre lenne szükségük.

Azt gondolhatnánk, hogy az időjárás-előrejelzést csupán egyféle módon lehet készíteni, a valóság azonban az, hogy többféle modell is létezik arra, hogy kiszámoljuk, milyen idő lesz holnap, holnapután vagy azután. A technológia fejlődésének köszönhetően egyre jobb modellek jelentek meg, így mára az Egyesült Államok és az Európai Unió más-más modellel számol. Hogy melyik a jobb, azt nehéz lenne eldönteni, az viszont biztos, hogy egy újabb játékos szeretne színre – magasabb szintre – lépni.

Még a Las Vegas-i CES technológiai szakkiállításon mutatta be az IBM leányvállalata, a The Weather Company (TWC) azt a modellt, amellyel szeretnének egy rendkívül részletes képet adni a világ különböző pontjainak időjárásáról.

A Global High-Resolution Atmospheric Forecasting System névre keresztelt rendszer – amelyet GRAF-ként rövidített az IBM – többek között a szuperszámítógépek segítségével egy rendkívül jó, 3 kilométeres térbeli felbontású előrejelzést hozhatna létre például az Egyesült Államokban. Az előrejelzést óránként frissítenék.

Wikipédia / Clockready

Ez komoly előrelépés lenne az amerikai időjárás-előrejelzésnek is, amely jelenleg 13 kilométeres térbeli felbontással dolgozik, de még az Európait is lekörözné, ahol ugyanez a lépték 9 kilométer. Ezek a modellek ráadásul csupán naponta néhány alkalommal frissülnek.

A kalkuláció végeredményeként nemcsak azt lehetne megmondani, hogy vihar közeleg, hanem azt is, hogy hol vannak benne a viharcellák. Mindez komoly segítséget jelentene például a légi irányítók számára is.

Ahhoz, hogy az összes adatot fel tudják dolgozni az algoritmusok, 3,5 petabájtnyi rugalmas tárhelyre van szükség. Ez olyan, mintha egyszerre 55 ezer darab 64 GB-os iPhone tárhelyével rendelkezhetnénk. Az adatokat a megfigyelő állomások, légköri ballonok és repülőgépek mellett a hétkönapi okostelefonokból nyernék ki: azokból, amelyekre telepítették a Weather Channel nevű alkalmazást.

A mobilokban ugyanis van egy barométer is, amely a fitnessz alkalmazásoknál segít például azt meghatározni, hogy hány lépcsőfokot másztunk meg. A mobilokból származó adatok valóságos aranybányát jelentenek a meteorológusok számára, ugyanakkor komoly adatvédelmi problémát is felvet a dolog. A Weather Channel app fejlesztői épp nemrég kerültek össztűz alá, mert állítólag megtévesztették a felhasználókat az adatgyűjtést illetően.

A fejlesztők ígérete szerint ha a rendszer elindul, a felhasználók dönthetnek arról, hogy szeretnének-e annak működéséhez a mobiljukból származó adatokkal hozzájárulni.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Hirdetés
Élet+Stílus Galicza Dorina 2024. december. 28. 20:00

Elillant történelem és babonamentes tűzvédelem – megnéztük a felújított Notre Dame-ot

Párizs székesegyháza fényesebben ragyog, mint valaha, de az évszázadok alatt felhalmozódott kosszal együtt mintha a történelmét is lemosták volna róla. Bár a felújítás még nem ért véget, ha a belső tér már nem változik, akkor az évtizedek múlva sebtében idelátogató turista azt se fogja tudni, mi történt az elmúlt öt évben a templom körül.