Indiában tavaly nyár óta kísérletezik a WhatsApp azzal, hogy korlátozza, hányszor küldhetnek tovább egy üzenetet a felhasználók. A jelek szerint bevált a dolog, ezért most az egész országban bevezetik az újítást.
Jelenleg a világ szinte minden pontján komoly problémát jelentenek az álhírek, Indiában azonban különösen súlyos a helyzet. Az országban több mint 1 milliárd aktív mobiltelefon-előfizetés van, így a legtöbben ezen keresztül ismerkednek az internetes kommunikációval. Talán nem meglepő, hogy ennek megvan a hátránya: futótűzként terjednek az álhírek.
A hivatalos adatok szerint 2018 nyaráig 17 embert lincseltek meg a felhergelt felhasználók a különböző szervkereskedőkről, emberrablókról szóló álhírek miatt. A piacból a legnagyobb szeletet a WhatsApp szakítja ki, több mint 200 millió felhasználójuk van, így az övék is a legnagyobb felelősség.
A Facebook tulajdonában lévő platformnál már régóta változást sürgettek a szakemberek, elsősorban azért, mert a legnagyobb gondot az ezen keresztül terjedő továbbított üzenetek jelentik. Zuckerbergék fél éve el is indítottak egy kísérletet, és a jelek szerint bevált a dolog.
A BBC beszámolója szerint 2018 nyarán vezették be azt a korlátozást, amely szerint egy felhasználó egy üzenetet legfeljebb csak 5 alkalommal küldhet tovább. Ez korábban 20 alkalom volt, ami jelentős mértékben képes visszafogni az álhírek terjedését.
Egy WhatsApp-csoportba legfeljebb 256 ember tartozhat, így ha valaki továbbít is egy álhírt, azzal legfeljebb 1280 felhasználót ér el, míg ez korábban 5120 embert jelentett.
A fejlesztők tapasztalata szerint a változtatás jelentős mértékben visszafogta az álhírek terjedését, ezért úgy döntöttek, az egész országra kiterjesztik az új felhasználói szabályzatot. Mindez azért is rendkívül fontos, mert áprilisban választásokat tartanak az országban.
Kiskapu a rendszeren, hogy semmi sem akadályozza meg abban a felhasználókat, hogy egy üzenetet ötször továbbítson saját magának. Ezeket aztán újabb 5 helyre lehet elküldeni, így terjesztve tovább a valótlanságokat.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.