A sakkban már elképesztően tehetséges a DeepMind nevű algoritmus, kitalálói ezért úgy gondolták, érdemes lenne bonyolultabb programokra is ráengedni. A Quake III-ra esett választásuk.
Nem csak az Elon Muskhoz köthető OpenAi remekel a videojátékokban, ha hús-vér felhasználókkal kell versenyezni. A Google egy alcége, a DeepMind által fejlesztett, ugyanilyen nevű program is sorra gyűjti a mérföldköveket.
A mesterséges intelligenciát fejlesztő cég korábban a sakk terén ért el kisebb csodát, az algoritmus ugyanis emberi tanítás nélkül, önállóan ismerte ki a szabályokat. A kutatók ezért nemrég emelték a tétet, és egy bonyolultabb játékkal is kísérletet tettek: megmutatták neki a Quake III Arenát. Mielőtt azonban többen legyintenének, nem árt tisztázni néhány dolgot: bár a sakk valóban nagy gondolkodást igénylő játék, a klasszikus Quake sem könnyebb, sőt. Ahhoz, hogy valaki a mestere legyen, kitűnő reflexekre és ugyanilyen hatékonyságú gondolkodásra van szükség.
Azonban a Science tudományos lapban ismertetett tanulmány szerint a DeepMindnak ez sem okozott különösebb nehézséget: 450 ezer kör után az egyik játékmódban elképesztő ügyességre tett szert, ami azért is hangsúlyos, mert a kutatók ezúttal sem rakták a program elé a szabályokat, hogy "elolvassa" azokat, a DeepMind mindent magától és a begyűjtött adatokat elemezve tanulta meg, mi, hogyan működik.
A programot ez után igazi játékosokkal is összeeresztették, mindaddig ugyanis saját magával versenyzett. Az eredmény meglepte a kutatókat: az algoritmus akkor is leiskolázta az embereket, amikor a fejlesztői szándékosan rontottak a reakcióidején, vagyis lassították. Mindebből az tűnik ki, hogy a DeepMind nagyszerűsége nem csupán a gyorsasága, elképesztő hatékonysággal tud "gondolkodni".
A trenírozás egyébként nem szórakozásból zajlik, komoly munka folyik a háttérben: a szakemberek szerint a DeepMind idővel arra is alkalmas lesz, hogy önvezető autók szoftverébe építsék, és forgalmas helyen is ütközés vagy a másik veszélyeztetése nélkül vezesse el a járművet. Az eredmények alapján a projekt igen jó úton halad efelé.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.