Adott egy japán regénysorozat, egy abból készült anime, egy véletlen és egy 4chan-felhasználó, akiről senki sem tudja, hogy kicsoda. Mindezt összeadva sikerült megoldani azt a matematikai problémát, ami már 25 éve foglalkoztatja a tudósokat.
Aki nincs igazán otthon a távol-keleti kultúrában, nem ismeri a magnákat és animéket, annak valószínűleg Szuzumija Haruhi neve sem mond túl sokat. Pedig egy igen fontos regénysorozatról (és karkterről) van szó, amit a rajongók körében valóságos vallási tisztelet övez. A történetet Szuzumija legjobb barátja, Kjon szemszögéből követhetjük végig. A 2003-as megjelenése óta 10 kötetet élt már meg a sorozat, készült belőle film, videojátékok.
Az első anime 2006-ban készüt belőle, ami 14 részes volt – ám a részek nem a megfelelő sorrendben jelentek meg. Mivel azonban a sorozat időutazásról, filozófiai paradoxonokról és paranormális jelenségek bemutatásáról szól, valójában nincs is arra szükség, hogy a megfelelő sorrendben nézze meg valaki a részeket. Ez pedig egy fontos kérdéshez vezetett:
mi a lehető leggyorsabb módja annak, hogy a sorozat részeit a létező összes sorrendben megnézzük?
A kérdésre a 4chan adta meg a választ, az egyik névtelen felhasználó ugyanis úgy gondolta, hogy megoldja ezt a problémát. Egy olyan alsó korlátot határozott meg, aminél ha kevesebb epizódot látunk, akkor nem láthatjuk minden sorrendben a sorozatot. A 4chan felhasználó azt állította, sikerült megoldania a kérdést – számolt be róla az IFLScience. Nyugalom, azonnal elmagyarázzuk.
Az azóta elenvezett Haruhi-probléma kérdése úgy szól:
egy n elemű sorozatnak mi a legrövidebb hosszúságú szuperpermutációja?
Míg a permutáció alapvetően egy sorozat elemeinek lehetséges sorrendjét jelöli (például, ha a 4-nél kisebb pozitív számok halmaza az 1, 2, 3, akkor ennek permutációja lehet a 3, 2, 1), a szuperpermutáció egy olyan "lánc", ami egymás után az összes lehetséges permutációt felsorolja. Valahogy így:
Egy olyan halmaz esetében, ami ilyen kevés elemmel rendelkezik, könnyű meghatározni a szuperpermutációt, ám az elemek számának növelésével a feladat elvégzése is jóval nehezebb. Öt tag esetén a szuperpermutáció már 153 tagú lánc lenne. Éppen ezért ahelyett, hogy minden alkalommal leírják és megszámolják a végeredményt, a matematikusok egy olyan képletet kerestek, amivel minidig megmondható a végeredmény.
1993-ban már úgy tűnt, a matematikusoknak sikerült megoldaniuk a problémát, csakhogy 2014-ben kiderült, ötnél több tag esetében hibás eredményt ad a képletük, így tovább keresték a megoldást a szakemberek. Egészen mostanáig, október végén ugyanis Robin Houston matematikus egy Haruhi-tematikájú oldalon megtalálta azt.
A curious situation. The best known lower bound for the minimal length of superpermutations was proved by an anonymous user of a wiki mainly devoted to anime. https://t.co/z3wVAcUJl1
— Robin Houston (@robinhouston) 2018. október 23.
Ezt megvizsgálva gyorsan el is készítették a tétel kidolgozását, az eredményüket pedig egy hivatalos tanulmányban publikálták – ahol a szerzők között feltüntették az Anonymus 4chan Poster "nevet" is. Aki szereti az ilyen jellegű bizonyításokat, az itt találhatja meg a tanulmányt (PDF), a többieknek pedig legyen annyi elég: megvan a képlet.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.