Hiába "ünnepelhette" az idei évben már a 28. születésnapját a Hubble űrteleszkópja, a távcső még a mai napig is folyamatosan kémleli a világűrt újabb bolygók után kutatva. Most úgy tűnik, találtak vele egy rendkívül ritka bolygótípust.
A bolygókra általában úgy gonodolunk, mint az állandóság "szimbólumára". Ha csak nem történik valamilyen kozmikus katasztrófa, a planéták évmilliárdokon kereaztül ugyanolyan alakban keringenek a központi csillaguk körül. A bolygók közül többféle típust is ismerünk, és ezek nagy részét már sikerült is megfigyelni, van azonban egy olyan, ami rendkívül ritka. Ezek az úgynevezett "forró Neptunuszok", ám most úgy tűnik, sikerült találni egy ilyet.
A GJ 3470b számon bejegyzett exobolygó – amit a kutatók csak Hot Neptune Desert, vagyis Forró Neptunusz-sivatagnak becéznek – olyan közel kering a saját csillagához, hogy az szó szerint a szemünk előtt párolog el. A kutatók szerint az ilyen típusú bolygók olyan szoros kapcsolatban állnak a központi csillaggal, hogy gyakorlatilag elpusztulnak – és ez a sors vár a GJ 3470b-re is.
A szakemberek egyszer már láttak hasonlót. A GJ 436b jelű bolygó nagyon közel kering központi csillagához és a csillag intenzív sugárzása miatt elveszíti légköre egy részét, amely hatalmas felhőként egy ideig a bolygó körül marad. A Neptunusz-méretű planétát hatalmas gázcsóva kíséri, amitől üstökösnek tűnik. Ugyanakkor a 436b valószínűleg túl fogja élni mindezt, vagyis a bolygó nem pusztul el majd teljesen.
A GJ 3470b viszont 100-szor gyorsabban pusztul, mint a 436b, és úgy vélik, teljesen el fog párologni - írja a BGR. Vincent Bourrier, a Genfi Egyetem tudósa szerint ez eddig a legextrémebb példa arra, hogyan veszíti el egy bolygó a tömegét. Mindez jelentős hatással van a bolygó életére és evolúciójára, így nagyon fontos, hogy megértsük a folyamatot.
A 3470b egyéként jóval közelebb áll a saját csillagához, mint a Merkúr a Naphoz: nagyjából tizedakkora távolságra.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.