Az eredeti tervek szerint a Capa Canaveral bázis egyik pontján kellett volna landolnia a Falcon 9-es rakétának, ehelyett viszont a vízbe zuhant.
Történelmi tettet hajtott végre szerdán a SpaceX: harmadszorra lőtték fel ugyanazt a rakétájukat. A Falcon 9-es hordozórakéta különleges képessége ugyanis, hogy a fellövés után nem semmisül meg, hanem a speciális rendszerei segítségével egy meghatározott ponton landol. Ám ami eddig simán ment, abba most egy kis hiba csúszott, így harmadjára már nem sikerült simára az eszköz leszállása.
A keddi kilövés után hét perccel kezdte meg a felkészülést, hogy leszálljon az indítóállomástól nem messzire kialakított pontra a Cape Canaveral bázison, a felvételek alapján azonban a rakéta irányíthatatlanul pörgött, és a földi irányítás szándékai ellenére az Atlanti-óceánba "zuhant".
Engines stabilized rocket spin just in time, enabling an intact landing in water! Ships en route to rescue Falcon. pic.twitter.com/O3h8eCgGJ7
— Elon Musk (@elonmusk) 2018. december 5.
Elon Musk szerint a problémát az egyik rácsos "talp" meghibásodása okozhatta, az felel ugyanis azért, hogy a rakétát a megfelelő helyre kormányozzák. A SpaceX vezére arról is írt Twitteren, hogy a baleset ellenére a rakéta sértetlen maradt, és folyamatosan küldi a jeleket, így megpróbálják kiemelni azt a vízből. Sőt, még az is lehet, hogy újra csatasorba állítják egy házon belüli feladat elvégzéséhez, például az internetet szóró műholdak útnak indításához.
Grid fin hydraulic pump stalled, so Falcon landed just out to sea. Appears to be undamaged & is transmitting data. Recovery ship dispatched.
— Elon Musk (@elonmusk) 2018. december 5.
A mostani "balesettel" a SpaceX egy szép sorozata ért véget. Eddig 12 alkalommal sikerült landolni a rakátékkal. Legutóbb 2016. június 15-én csúszott hiba a gépezetbe a Falcon 9-es rakéták esetén, akkor azért, mert kifogyott az üzemanyag a rakétából, így nem tudott a kijelölt helyen landolni. Hasonló eset történt a Falcon Heavy esetében is, amikor 2018 februárjában, a nevezetes Tesla-kilövés után megpróbálták visszahozni azt a Földre.
Ennek ellenére minden egyes sikeres landolás óriási győzelem a cégnek, és nemcsak tudományos, de anyagi értelemben véve is. Ennek köszönhetően ugyanis nem kell új rajátékat építeni, ami dollártízmilliókat spórol a cégnek. Ráadásul a mostani misszió még így is sikeresnek mondható, hiszen elérték a kitűzött célt: a SpaceX Dragon eljuttatta az ellátmányt a Nemzetközi Űrállomásra.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.