Washington kiberbiztonsági veszélynek tekinti a kínai cég termékeit.
Nem szívlelik az Egyesült Államokban a kínai gyártókat: korábban már megtiltották a kormányzati szerveknek, hogy a Huawei és a ZTE termékeit használják. Most úgy tűnik, ez nem volt elég, és – írja a Wall Street Journal – az Egyesült Államok most arról próbálja meggyőzni a szövetségeseit, hogy ne használják a Huawei távközlési berendezéseit – a kínai cég egyébként a világ legnagyobb telekommunikációseszköz-gyártója.
Az Egyesült Államok állítólag már kapcsolatba is lépett a német, az olasz, sőt még a japán szolgáltatókkal is ez ügyben (még pénzügyi ösztönzést is ajánlottak) – kérdés, eleget tesznek-e azok az amerikai kérésnek. Korábban már Ausztráliában is megtiltották a Huawei-eszközök használatát, holott a kínai gyártónak kellett volna felépítenie az ottani 5G hálózatot.
Az FBI vezetője, Christopher Wray megmagyarázta, mi áll mostani kérésük hátterében: a Huawei alapítója, Ren Zhengfei korábban a kínai Népi Felszabadító Hadsereg tisztje volt, ezért a cége termékeinek használata óriási kockázatot rejt az észrevétlen kémkedés miatt.
A Huawei közleményben reagált az amerikai lépésre, kifejtve, hogy a termékeit és a szolgáltatásait több mint 170 országban használják, és a világ 50 legnagyobb telekommunikációs szolgáltatója közül 46 döntött a Huawei-termékek mellett. Nemcsak a minőségük miatt választják ezeket, hanem mert teljes bizalommal vannak a gyártó iránt. A Huaweit meglepte az amerikai lépés, ami szerintük messze túlmutat egy kormány jogkörén. Bíznak abban, hogy partnereik és ügyfeleik helyes döntést hoznak majd a saját tapasztalataik és megítélésük alapján.
A kínai külügyminisztérium szóvivője is reagált a WSJ cikkére, és elmondta a Reutersnek, reménykednek abban, hogy az érintett országok tisztességes versenykörnyezetet termetenek a kínai vállalatok számára.
A Huawei elutasítja a vádakat.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.