Ezen a hétvégén éri el legintenzívebb aktivitási idejét a Leonidák meteorraj. A szakemberek szerint megcsodálása előtt érdemes a mobilt eltenni, mert 15-20 perc kell a szemünknek, hogy megszokja a sötétséget.
Aki még nem csinált magának a hétvége sötétebb óráira programot, és szeretne mindenképpen valami különleges dologban részt venni, annak van egy javaslatunk: éjjel nézzen fel az égre. Most hétvégén látható ugyanis legjobban a Leonidák meteorraj, ami a Földről nézve látványost csillaghullást jelent.
Az évről évre ismétlődő jelenségnél előfordul, hogy óránként akár 50 ezer meteor is átszáguldhat az égen, ezúttal azonban jóval kevesebbre kell számítani: a NASA csillagászai szerint a legjobb időben is 15 meteor villanhat fel óránként.
Bill Cooke, a NASA meteorszakértője szerint bár a Leonidák az Oroszlán csillagképről (Leo) kapta a nevét, az égbolt bármely pontján feltűnhet a "hullócsillag", így érdemes résen lenni. A legjobban a Föld északi félgömbjén látható a jelenség, így különösen szerencsésnek mondhatjuk magunkat.
A meteorraj egyébként az 55P/Tempel-Tuttle nevű üstökösből származik, amely 33 évente kerüli meg a Napot, törmeléket hagyva maga után. A Föld mindig november környékén keresztezi az üstökös pályáját, – ezúttal november 6-a és 30-a között, – és amikor áthalad a törmeléken, azok a légkörbe belépve elégnek, így hozva létre a csillaghullás jelenségét.
A beszámoló szerint az éjszakai égbolt esetében kell 15-20 perc, mire a szemünk teljesen hozzászokik a sötétséghez, így érdemes türelmesen várakozni.
Kapcsolódó csillagászati érdekesség, hogy a napokban olyan fotó jött a Jupiterről, hogy leesik tőle az állunk – itt megnézheti.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.