Tech Balogh Csaba 2018. október. 01. 12:23

Az iPhone-osok szárnyalnak, az androidosok bosszankodva nézhetnek utánuk

Balogh Csaba
Szerzőnk Balogh Csaba

Mérföldkőhöz érkezett hétvégén az iOS operációs rendszer legújabb, 12-es verziója, már a készülékek harmadán cserélték erre a szoftvert. Az androidos állás sokkal ósdibb képet fest.

Egy hét alatt jelentős mértékben megugrott az iOS 12 részesedése: míg szeptember 23-án csak az aktív iPhone-ok, iPadek és iPod touch készülékek 17,95 százalékát frissítették erre, szeptember utolsó napjára már 34,77 százalékos volt a két hete kiadott rendszerverzió részesedése – olvasható ki a piacot figyelő Mixpanel adataiból.

Mixpanel

Jó összehasonlítási alapot szolgáltat, hogy a friss adatokat kéthetente közlő Google is a napokban fedte fel – az iOS 12 megjelenése óta először – az Android-világ aktuális állását. A vállalat szeptember 28-án aktualizált grafikonja szerint a közel két hónapja elérhetővé tett Android 9.0 Pie a készülékek kevesebb mint 0,1 százalékán fut. De még a több mint 13 hónapja kiadott 8.0 Oreo verzió (és a 8.1-es alverzió) is csupán 19,2 százalékon áll.

Google

A frissítési ráta ilyen mértékű különbségei mögött jelentős részben a két rendszer közti alapvető különbség áll. Az operációs rendszer fejlesztője ugyanis hiába készíti el az új verziót, azt végül a készülék gyártója adaptálja saját telefonjaira. (A Sony nemrég el is magyarázta ennek folyamatát.) A Google-től független androidos gyártók ezt jellemzően lassan vagy nagyon lassan teszik – bizonyos modellek esetén pedig egy frissítés után egyáltalán nem gondozzák tovább a szoftvert –, az iPhone-ok esetében az Apple gyártja a szoftvert és a készülékeket is, így aztán nincsen késlekedés.

Több mint számháború

A frissítési adatok egymáshoz méregetése csak számháborús kukacoskodásnak tűnhet, valójában jóval komolyabb következményei vannak a helyzetnek.

A fokozott biztonságra törekvő szervezetek gyakran éppen arra hivatkozva adnak androidos készülékek helyett iPhone-t munkatársaiknak, hogy az iOS biztonsági frissítéseihez sokkal gyorsabban hozzájutnak, már aznap, mikor elérhetővé válik az új szoftver. Legutóbb az amerikai demokrata párt indokolta ezzel iPhone-os preferenciáját. Ez az érv időnként a biztonságra törekvő magánfelhasználóknál is felmerül.

A fokozott biztonság hiánya mellett szintén tud kellemetlenséget okozni az androidos felhasználóknak, hogy hiába jelenti be a Google az újabb Android-verziók érdekes új funkcióit, azok soká jelennek meg az egyes készülékeken. A legtöbb aktuális (évben kiadott) csúcsmodell esetében is 2-3 hónapot kell várni. A korábban kiadott vagy gyengébb készülékek esetében pedig nem ritkán fordul elő, hogy a Google már a rákövetkező Android-verziót is bejelenti, mire az előző eljut a felhasználókig.

Szintén nehézséget okoz a rengeteg használatban lévő szoftververzió az alkalmazások fejlesztőinek, hiszen a különböző Android-kiadásokban gyakran különböző fejlesztői eszközöket kapnak. Hiába építenek bele egy új funkciót az alkalmazásba, ha a mögöttes operációs rendszernek csak legújabb változata támogatja azt, akkor csak a felhasználóik töredékéhez jut el. Jelenleg tizenegyféle Android-verzió részesedése van 1 százalék fölött, de 5 százalék fölött is hétféle Android áll. Az appfejlesztőknek ezekre mind optimalizálni kell a szoftvereiket, ha nem szeretnék, hogy százból egy/öt felhasználó panaszkodjon annak – ebből következő – esetleges hibáira.

És persze, ne felejtsük el, vannak olyan felhasználók is, akiket mindez egyáltalán nem érdekel.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?