Tech hvg.hu 2018. szeptember. 30. 10:03

Rendkívüli körülmények: főszerkesztőváltás a nagy szivárogtató Wikileaks oldalnál

Újabb fejezetéhez érkezett a kalandos sorsú Wikileaks-alapító élete: megvált a weboldalon betöltött főszerkesztői posztjától. A körülmények ismeretében nem meglepő ez a fordulat.

Julian Assange, a népszerű oknyomozó portál, a Wikileaks alapítója legutóbb azzal került a hírek élére, hogy feltűnően orosz érdekek szerint dönt arról, mi jelenjen meg az oldalán, illetve hogy Moszkvába akarták csempészni. A 47 éves ausztrál hackert, aki 2006-ban alapította a Wikileakset, számos nagy horderejű leleplezést indított el, nem kímélve politikai pártokat, kormányzati szerveket. Amellett, hogy az Egyesült Államokban államtitkok kiszivárogtatásával vádolják, Svédországban szexuális zaklatást írnak a számlájára. Hogy megmeneküljön a számonkérés, pontosabban a kiadatás elől, 2012 óta Ecuador londoni nagykövetségén él.

Itt azért nem olyan vidám az élete, március végétől például már nincs internet-hozzáférése, miután megszegte az ecuadori nagykövetséggel kötött megállapodást, amely szerint nem avatkozik be más államok ügyeibe. Az ügyvédein kívül egyébként senkivel sem kommunikálhat, ráadásul az új ecuadori elnök is egyre inkább szeretne megszabadulni a hívatlan vendégtől.

A régi és az új főszerkesztő
Wikimedia

Ha valami, ez tényleg rendkívüli körülmény egy weboldal főszerkesztője számára, így nem meglepő a Wikileaks napokban kikerült Twitter-posztja, amely szerint a kiadó/tulajdonos ugyan továbbra is Assange, azonban a főszerkesztői posztot ezután más tölti be. Kristin Hrafnsson korábbi Wikileaks-szóvivőről van szó. Az 56 éves izlandi oknyomozó újságíró 2009 óta dolgozik az oldalnál, és 2010-ben az év izlandi újságírója díjat is megkapta.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

mesterséges intelligencia
hvg360 Kovács István 2025. április. 25. 11:53

Hihetetlen, de jelenleg nem tudjuk, hányan és milyen betegségtől szenvednek az országban

Égető szükség lenne az egészségügyben strukturált adatokat tartalmazó betegfelvételi űrlapokra és összekötött informatikai rendszerekre. Hiába érhetők el ugyanis digitális formában a kórházi adatok, döntő többségük szöveges, így csak rettentő sok munkával és csak részben feldolgozható. Az ellátást színvonalasabbá, egyben költséghatékonyabbá tenné a Transzlációs Idegtudományi Nemzeti Laboratórium fejlesztése, amiről Dóczi Tamás idegsebész professzor beszélt a HVG-nek.