Tech hvg.hu 2018. szeptember. 26. 16:50

Áttörés a rákdiagnosztikában: már műtét közben elkészülhet a szövettan

Az MTA kutatói a legfrissebb kutatási eredményekre építve fejlesztenek diagnosztikai rendszert.

Nagyon ígéretes az MTA Természettudományi Kutatóközpontjának célkitűzése: olyan diagnosztikai rendszert akarnak kifejleszteni, ami azonnali szövettani eredményeket nyújt, így már a műtét közben segíti a sebész további döntéseit.

Jelenleg a daganatokat eltávolító műtét és a szövettani eredmény elkészülése között napok, sőt hetek is eltelhetnek. Ehhez képest lenne nagy szó egy olyan diagnosztikai eljárás, amivel a részletes szövettani vizsgálat már a műtét közben elvégezhető.

A Magyar Tudományos Akadémia Természettudományi Kutatóközpontjának kutatói és innovációs partnereik most egy olyan diagnosztikai rendszer kifejlesztésére nyertek el több mint 1,2 milliárd forintot, ami a legfrissebb kutatási eredményeket egyesíti. Szerepet kap benne a kvantummechanika eredményeire épülő nemlineáris lézerpásztázó mikroszkópia, egy új antitestjelöléses eljárás, valamint a mesterséges intelligenciára épülő képfeldolgozás és döntéstámogatás.

Összetett csúcstechnológia a műtőasztal mellett

Egy lézerpásztázó mikroszkóppal már a műtőben vizsgálhatók és elemezhetők lesznek a daganatos szövetek. Illetve sejtszintű felbontásban megkülönböztethetőek lesznek az egészséges és a tumoros sejtek.

Egy speciális „koktéllal” festik meg a szöveteket, melyek mikroszkópos képe így felfedi a különféle daganatos sejttípusokat. A mikroszkópiás adatok és képi információk többlépcsős és azonnali feldolgozását egy több mint 10 év fejlesztésére épített, mesterséges intelligencián alapuló algoritmus segíti.

A projektben a sejtszintű sebészetet elősegítő eszközöket is fejlesztenek, amikkel a daganatos szövet detektálható és helyben meg is semmisíthető.

További részleteket az Akadémia honlapján találhat.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, kövesse a HVG Tech rovatának tudományos témákkal is foglalkozó Facebook-oldalát.

Hirdetés