Tízen vehették át a díjat, amely mellé pénzjutalom, 10 billió értéktelen zimbabwei dollárt is járt.
Átadták az idei Ig Nobel-díjakat csütörtökön Massachusettesben, a Harvard Egyetemen. Az "anti-Nobelként" emlegetett díjat azok kaphatják meg, akik a megszokottól eltérő kutatásokat végeznek, amelyek újfajta gondolkodásra ösztönöznek. A díj ötletadója Marc Abrahams, az Annals of Improbable Research (Valószínűtlen kutatások évkönyve) szerkesztője volt.
A díjakat a 28. alkalommal adták át, az ünnepséget papírrepülőverseny és az egyetem kardiológus hallgatóinak operaelőadása is színesítette. A különböző kategóriák 10 nyertese saját költségén utazott Massachusettsbe, de anti-Nobel-díjuk mellé pénzjutalom, 10 billió értéktelen zimbabwei dollár is járt. A győztesek egyenként 60 másodpercnyi időt kaptak köszönőbeszédükre, mielőtt egy nyolcéves kislány angolul közbevágott volna, hogy: "Kérem, elég. Unatkozom" – írja a BBC.
Az orvosi anti-Nobelt egy komikusnak tűnő, de praktikus tudományos kísérletnek ítélték oda: Horiucsi Akira, a japán Sova Inan Közkórház emésztőszervi betegségekkel foglalkozó központjának vezetője saját magán fejlesztette ki az ülve végzett kolonoszkópiás vizsgálatot. A kísérletet 2006-ban egy orvosi folyóiratban publikálta is. A díjátadón az 57 éves orvos felajánlotta, hogy meg is mutatja a vizsgálatot, a nézők azonban nem akartak élni a lehetőséggel.
Díjat kapott David Wartinger, a Michigan State University professzora, aki rájött, hogy egyes hullámvasutakkal kezelhető a vesekő: ha a páciensek felszállnak egy speciálisan kialakított hullámvasútra, a kő magától távozik a szervezetből.
A kanadai Wilfrid Laurier Egyetemen tanító Lindie Liang és kollégái, akik a munkahelyi agresszió kutatásával foglalkoznak, egy online virtuális vudubabáért kaptak Ig Nobelt, amelyen az idegesítő kollégák helyett lehet levezetni az indulatokat.
Díjat ért még James Cole brit archeológus kutatása, amely megállapította, hogy az emberhús nem elég tápláló, egy ausztrál kutatócsoport felfedezése, amely szerint a drága high-tech kütyüket vásárlók nem bajlódnak a használati utasítással, és egy spanyol egyetem kutatóinak tanulmánya is, amely azt mérte, mekkora a hatása autóvezetés közben a kiabálásnak és átkozódásnak.