Tech hvg.hu/MTI 2018. szeptember. 06. 17:30

Tengervízben lebomló műanyagot fejlesztettek ki kínai kutatók

Tengervízben lebomló műanyagot fejlesztettek ki a Kínai Tudományos Akadémia fizikai és kémiai műszaki intézetének munkatársai. Szén-dioxid és víz lesz belőle.

Az új anyagot a természetben előforduló mikrobák szén-dioxiddá és vízzé alakítják, így az nem szennyezi tovább a környezetet. A kutatók szerint az általuk kifejlesztett műanyag akár már néhány nap alatt képes lebomlani, a hátramaradó molekulák pedig nem jelentenek veszélyt a vizek élővilágára.

A kutatók becslései szerint jelenleg nagyjából 4,8-12,7 millió tonna műanyag szemét kerül évente a világ tengereibe, ami a 60-80 százalékát teszi ki az óceánokba jutó szilárd hulladékmennyiség egészének. A Kalifornia és Hawaii közötti óceánterületen felfedezett "szemétsziget" immár 3,5 millió négyzetkilométeres lehet és évente 80 ezer négyzetkilométerrel nő a területe.

A Kínai Tudományos Akadémia fejlesztőcsapatának egyik munkatársa szerint továbbra sincs hatékony módszer az óceáni műanyag-szennyezettség leküzdésére.

A legészszerűbb megoldás, hogy hagyjuk az anyagokat maguktól lebomlani és eltűnni

– mondta a szakember. Az intézet eddig négy kínai vállalkozásnak engedélyezte az általa kifejlesztett technológia alkalmazását.

A témához kapcsolódó jó hír az is, hogy a kutatók nemrég találtak egy szuperenzimet, amely képes lehet "felfalni" az emberiség által legyártott műanyagot. Csakhogy a jelek szerint belefulladunk a szemétbe, mire tényleg bevethetjük a műanyagfaló szuperenzimet.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, kövesse a HVG Tech rovatának tudományos témákkal is foglalkozó Facebook-oldalát.

Hirdetés
Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.