Tomisin Ogunnubi 12 éves kora óta gyakran eltévedt, programozni viszont már azóta tanult. Éppen ezért olyan alkalmazást készített, amellyel azonnal segítséget hívhatnak az elveszett vagy bajba jutott gyerekek.
A legtöbb afrikai országban nincs túl sok lehetőség a fiatalok számára. Az egyik ilyen kitörési pont az informatika, egész pontosan a kódolás lehet. Hogy mennyire nagy lehetőség lehet ez a gyerekeknek, arra a nigériai Tomisin Ogunnubi lehet a legjobb példa.
A BBC beszámolója szerint a lány még csak 15 éves, de már most a jövő egyik tehetséges programozójaként beszélnek róla. Tomisin alig 12 éves volt, amikor megalkotta élete egyik első androidos alklamazását, amely komoly segítséget jelenthet a bajba jutott gyerekek számára. A My Locator nevű androidos eszközköre telepíthető app végül 2016-ban került fel a Google Playbe, azóta pedig már több mint 1000 alkalommal töltötték le.
Az app a mobil helyinformációiból a Google Térkép segítségével kiolvassa a tartózkodási hely GPS-koordinátáit, valamint a pontos tartózkodási címet is. Ha a gyerek úgy érzi, bajba került vagy elveszett, elég csak rányomni az Alert gombra, a rendszer pedig automatikusan elküldi a koordinátákat a nigériai Lagos szövetségi állam vészhelyzeti központjába, valamint be is tárcsázza a központ 767-es hívószámát.
A BBC beszámolója szerint emellett az app arra is lehetőséget ad, hogy egy megadott telefonszámot mentsünk el, és vészhelyzet esetén arra is elküldje a helyadatainkat, illetve az alkalmazás képes beolvasni a Google Térképről a mentett helyeket. (Ezeket a beállításokat mi nem találtuk meg.)
Kofoworola Cole, Tomisin informatikatanára szerint a lány fejlesztése inspirálólag hatott a közösség többi tagjára is. Az ugyanis, hogy egy fiatal tehetség megmutatta, képes a tanultakat a gyakorlatban ilyen módon kamatoztatni, és létrehozni valami egyedit, jó példaként hatott a többi tanulóra is. Aniedi Udo-Obong, a Google programmenedzsere szerint bár az alkalmazáson van még mit javítani (például, hogy ne csak Nigériában, hanem a világ más részén is használható legyen a segélyhívója), rendkívül fontos, hogy az ilyen appok megszülessenek. Mert ha már most, ilyen fiatalon képes valaki egy ilyen alkalmazást megépíteni, el sem lehet képzelni, mire lesz képes 15 év múlva.
Tomisin példája már a sokadik bizonyíték arra, hogy programozni megtanulni nem feltétlenül pénz kérdése. Nulláról százra, pénz nélkül is meg lehet tanulni a kódolást, az interneten ugyanis számos olyan szolgáltatás van, amelyre sokkal inkább időt és energiát, mintsem pénzt kell fordítani, hogy elsajátítsuk a programozás alapjait. Ezeket ebben a cikkünkben foglaltuk össze.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, kövesse a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.
