A bírósági tiltás ellenére is elérhetővé tette a 3D-s nyomtatással előállítható fegyverek terveit a Liberator névre keresztelt pisztoly kiötlője. Méghozzá trükkös módon: mivel a rendelkezés arról nem szól, hogy pénzért ne lehetne őket forgalmazni, Cody Wilson e-mailben vagy más módon, például pendrive-on juttatja el azokat a vásárlóknak. Eddig 400-an jelentkeztek.
Cody Wilson, a Defense Distributed (DD) nevű cég alapító-vezérigazgatója a texasi Austinban tartott sajtótájékoztatón jelentette be, hogy immár bárki megveheti a cég honlapjáról kiválasztott, 3D-s nyomtatóval elkészíthető fegyverek tervfájljait. A forgalmazást kedden reggel kezdték meg, és pár óra alatt mintegy 400 vásárló jelentkezett.
Július végén Robert Lasnik seattle-i szövetségi bíró hozott döntést arról, hogy augusztus 1-jétől meghatározatlan ideig nem érvényes a kormányzat és a fegyvernyomtató programokat készítő és forgalmazó cég között júniusban aláírt engedélyezési szerződés, vagyis a kérdéses számítógépes programokat a cég nem teheti szabadon elérhetővé az interneten. Előzőleg 8 tagállam és a szövetségi főváros, Washington DC főállamügyésze nyújtott be keresetet, kérvényezve a kormány és a DD közötti megállapodás semmissé nyilvánítását. Később további 11 állam csatlakozott a perkérelemhez.
Az AP amerikai hírügynökség később felhívta a figyelmet egy jogi hézagra: a bírói döntés ugyanis azt mondta ki, hogy a fegyverek számítógépes tervfájljait nem lehet az interneten hozzáférhetővé és letölthetővé tenni, arról viszont nem szólt, hogy ne lehetne őket pénzért forgalmazni. Wilsonék ezt használták ki. A Liberator nevű, hasonló megoldással készített fegyver kiötlője sajtótájékoztatón közölte: a cég honlapjáról mostantól nem lehet közvetlenül letölteni a fájlokat, de aki az interneten kiválasztja és megvásárolja, annak e-mailben vagy más módon, mondjuk adathordozón elküldik a kérdéses tervet. Wilson elmondása szerint a szoftvernek nincs meghatározott ára, a vásárlók annyit fizetnek érte, amennyit jónak látnak. A vásárlók némelyike kriptovalutában – azaz államoktól és pénzintézetektől független globális digitális pénznemben – fizette ki a terveket.
A kormányzat eddig nem foglalt egyértelmű állást az ügyben. Az egy hónappal ezelőtti bírói döntés után Donald Trump elnök a Twitteren csak azt jelezte, hogy "utánanéz az ügynek". Robert Lasnik szövetségi bíró hétfőn megerősítette és meghosszabbította a július végén hozott döntését.
Az amerikai politikusokat is megosztja a nyomtatással előállítható fegyverek témája. Még az alkotmányban biztosított szabad fegyvervásárlás és -tartás hívei is azt mondják, hogy az internetről letölthető, műanyagból elkészíthető fegyverek nagyon nehezen azonosíthatóak és bárki, még mentális betegséggel küszködő személy is hozzájuthat ezekhez. Arról nem beszélve, hogy az így előállított fegyvereket a reptéri fémdetektor sem szűri ki, és mivel 20 centinél kisebb távolságból halálos sérülés okozására is alkalmas, rendkívül veszélyesek. Nem véletlen, hogy a Facebook minden olyan linket eltüntet a közösségi oldalról, amely a nyomtatható pisztolyok terveihez vezetné a felhasználókat.
Bob Ferguson, az északnyugati Washington állam főállamügyésze – akinek hivatala tartja kézben a 19 tagállam és a szövetségi főváros perkeresetét – kedden bejelentette: Wilson lépése törvényellenes, ez azonban nem különösebben hatotta meg a cégvezetőt. Wilson ugyanis egy sajtóértekezleten azt mondta: arra számít, hogy mostani döntése után több állam is perbe fogja őt, de máris gyűjti a pénzt a jogi védelemhez.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, kövesse a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.