A Washington Dulles nemzetközi repülőtéren elsők között vezették be a biometrikus azonosításra alkalmas arcfelismerő technológiát. És milyen jól tették: három nappal azután, hogy üzembe helyezték, el is csípték az első szélhámost.
Több ízben is foglalkoztunk már az arcfelismerő technológia jelentőségével, melynek előnye most kezd csak körvonalazódni: egy ideje már hallani arról, hogy a repülőtereken is ilyen azonosítást vezetnek majd be, hogy ezzel is gyorsabbá tegyék beszállást, hiszen használatával sem útlevélre, sem beszállókártyára nincs szükség.
Amerikában már elkezdték tesztelni, a Washington Dulles nemzetközi repülőtéren épp a napokban kapcsolták be, és a rendszer máris fülön csípte első áldozatát: az amerikai határőrség beszámolója szerint egy 26 éves brazil férfi bukott meg az ellenőrzésen, ráadásul filmbe illő módon. A hús-vér biztonságist ugyanis sikerült átvernie útlevelével a férfinek, az arcfelismerő technológia azonban pillanatok alatt kiszúrta, hogy – bár vonások tekintetében hasonlított a képen szereplőre – valójában nem ő látható a felmutatott dokumentumon.
A gyanúsítottat azonnal további ellenőrzésre vitték, és ruházatának átvizsgálatakor, a cipőjében megtalálták a Kongói Köztársaság által kiadott igazolványt. A férfi először franciának adtak ki magát, a reptérre érkezve is egy ilyen útlevelet mutogatott, de a turpisságra hamar fény derült.
A rendszerrel szkeptikusok persze továbbra is saját igazukat hangoztatják, miszerint az arcfelismerő technológia veszélyes, a hatóságok pedig akár ártatlan állampolgárok nyomon követésére is felhasználhatják, számos törvényt megsértve ezzel. Az amerikai határőrök azonban úgy vélik: a technika láthatóan képes megerősíteni a repülőtéri biztonságot, ennek egyik ékes példája épp a szemük előtt zajlott le.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, kövesse a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.