Úgy tűnik, kénytelen volt megtenni az Apple egy (pontosabban több), a kínai felhasználók számára igen barátságtalannak mondható lépést ottani ügyfelei adataival kapcsolatban.
Kína sok szempontból különleges ország (és e jelző nem mindig pozitív), és a hatalmas piacra belépőknek gyakran engedményeket kell tenniük, akár a felhasználók ellenében. Legutóbb az Apple járt így, és legújabb döntése aggodalmat kelthet azokban az ottani felhasználókban, akik mellette téve le a voksukat, iOS-es eszközöket használnak.
Az amerikai vállalat még februárban úgy határozott, hogy a felhasználók iCloud adatait a tengeren túli szerverekről kínai szerverekre teszi át, most viszont az ott tárolt adatok az állami tulajdonban lévő mobilszolgáltató, a China Telecom felhőtárolási divíziójához kerültek. Mintegy 130 millió ügyfél adatairól lehet szó.
Az iCloudon tárolt információk általában e-mailek és szöveges üzenetek, amelyek érzékeny személyes információkat is tartalmazhatnak, sőt akár titkosító kulcsokat is tárolhatnak itt. Érthető tehát, ha nem örülnek a felhasználók, hogy az adataik állami tulajdonban lévő szerverekre kerülnek. A kínai kormány így könnyen hozzáférhet olyan adatokhoz, amelyeket korábban – az amerikai jogrendszer miatt – nemigen tudtak elérni.
Úgy tűnik, hogy az Apple a kínai kormány nyomására adta meg ehhez a hozzájárulását. Az egyetlen kiút az lehet a felhasználók számára, ha az iCloud hozzáférésüket egy másik országra állítják át, bár még így is kérdéses, hogy ilyenkor törlődnek-e az adatokat a kínai szerverről. Van, aki azt javasolja, új hozzáférést kell megadni, és már eredetileg más országot választani.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, kövesse a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.