A szabad internet végét jelentő hatással fenyeget egy uniós reformtervezet, amely ellen több ismert szaktekintély is felszólalt már. Egy új felületnek hála egyszerű állampolgárként is lehetőség van tiltakozni, sőt ha akar, üzenhet is az érintett politikusoknak.
Az utóbbi idők legkomolyabb szabályrendszereként ismerte meg világ a GDPR-t, nem véletlenül: hosszú hónapokon át készítették elő, rengeteget ügyködtek rajta, hogy minden szempontból olyan törvény szülessen, amely egyszerre védi és szolgálja a felhasználókat.
Ehhez képest némiképp érthetetlennek tűnik az, ahogy az uniós politikusok a szerzői jogi törvényhez viszonyulnak: úgy döntöttek, felülvizsgálnák a 2001-ben lefektetett irányelveket, csakhogy a tenni akarás inkább pusztítás, mint innovációként tekinthető lépés. A legsúlyosabb a 13. cikkely, ami miatt 70-nél is több ismert szaktekintély szólalt már fel.
De politikusnak és az adott terület jól ismerőjének sem kell lennie valakinek ahhoz, hogy bele tudjon szólni a vitába, miután egy ezzel kapcsolatos weboldalon mindezt kényelmesen, nem mellesleg demokratikus módon megteheti. A #SaveYourInternet címmel indult kezdeményezés egyrészt lehetőséget nyújt arra, hogy üzenetet küldjünk az érintett, így a magyar EP-képviselőknek, másrészt fel is hívhatjuk őket, ha szóban akarnánk velünk konzultálni a sokak szerint az internet lényegét megölő tervezetről.
A szabad világháló védelme érdekében létrehozott oldalon a zöld, Email your MEP részen a szájt által előre legenerált formát használva üzenhetünk a politikusoknak, de ezt természetesen át is lehet írni, adott esetben akár magyar nyelvűre. A Your EU Country mezőbe a hun kifejezést beírva pedig megkapjuk a téma szempontjából releváns magyar EP-képviselők nevét, és így azt, hogy üzenetünk kinél/kiknél fog majd landolni.
Mivel a politikusok nagy része a közösségi médiában is aktív, egy újabb csatornán, a Twitteren is kereshetjük őket, hogy képviseljék álláspontunkat a tervezettel kapcsolatos döntéshozatal során. Ehhez a lap alján található Tweet Your MEP mezőre kell navigálni, majd az országnevet beírva máris kiküldhető a tweet. Utóbbi szintén tetszés szerint változtatható, de a program itt is kínál alternatívát, ha valaki nem vesződne a megfogalmazással.
Ha szeretne tudni a fejleményekről, kövesse a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.