Padlóra küldték a második legnagyobb kínai mobilgyártót az amerikai kormányzat által kivetett szankciók. Nem a piacvesztéssel van a baj, egyszerűen nem tudnak összerakni új telefonokat.
Az Egyesült Államok kereskedelmi minisztériuma április közepén hétéves időtartamra tilalmat rendelt el amerikai alkatrészek és szoftverek értékesítésére a kínai ZTE konszernnek, mivel az megítélése szerint nem tartotta be az iráni embargó megsértése miatt ellene indított büntetőeljárás lezárása fejében létrejött megállapodást.
Az már akkor szóba került, hogy a ZTE elvesztheti az Android használati jogát, de mára egyértelművé vált, hogy ennél sokkal súlyosabb a helyzet. A gyártó annyira függ az amerikai fejlesztésektől, hogy lényegében nem tud összerakni egy telefont, amíg érvényben vannak a szankciók. Az Android mellett kritikus pont az is, hogy a ZTE mobiljaiban az amerikai Qualcomm chipjei vannak. A Reuters becslése szerint a gyártó készülékeiben az alkatrészek legalább negyede amerikai vállalatoktól származik.
Az IHS Markit piackutató intézet statisztikái szerint a ZTE tavaly 46,4 millió okostelefont értékesített, ezzel a nyolcadik legnagyobb a gyártók rangsorában. Idén már biztosan nem fog sikerülni megismételni az eredményt, a helyzet ugyanis odáig fajult, hogy a vállalat bejelentette:
felfüggeszti főtevékenységét, nem adnak el több telefont.
A Reutersnek név nélkül nyilatkozó ZTE-alkalmazott szerint az üzleti utakat lemondták. Egyúttal megpróbálnak mindent megtenni a kereskedelmi tiltás feloldásának érdekében.
Mindennek fényében már nem is tűnik annyira science-fictionnek az az évek óta többször belebegtetett, az elmúlt hetekben ismét szóba került forgatókönyv, amely szerint a legnagyobb kínai gyártó, a világszinten is második-harmadik legnépszerűbb Huawei egy saját operációs rendszert is fejleszt. Az amerikai igazságügyi minisztérium ugyanis már a Huawei ellen is folytatja a vizsgálatot azzal a gyanúval kapcsolatban, hogy a vállalat is megsértette az Iránnal szembeni szankciókat. Amerikai alkatrészek ugyan az ő telefonjaikban is vannak, viszont processzorból például évek óta saját fejlesztésűt használnak. Ha mellette titokban szintén évek óta fejlesztenének egy saját operációs rendszert, azzal elkerülhetnék, hogy egy, a ZTE-re kivetetthez hasonló szankció feltétlenül a padlóra küldje őket. Nagy kérdés persze, hogy a felhasználók hogyan fogadnának egy új rendszert, de a játék mindenképpen kétesélyes: ha egy Huawei méretű és népszerűségű gyártó beleáll a dologba, akár az is elképzelhető, hogy pár éven belül az Android érezhetően veszítene piaci részesedéséből – ami igen rosszul érinthetné az amerikai érdekeket is.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.