Tech MTI 2018. május. 08. 06:03

A japánok olyan verseket íratnak a mesterséges intelligenciával, melyek által a gép megértheti az érzelmeinket

Haikuk, azaz japán háromsoros versek írására képes mesterségesintelligencia-szoftveren dolgoznak japán kutatók, remélve, hogy projektjük révén a technológia idővel egyre jobban meg fogja érteni az emberi érzelmeket.

A szapporói Hokkaido Egyetem professzora, Kavamura Hidenori vezette kutatócsoport célja egy olyan mesterséges intelligencia létrehozása, amely hatalmas mennyiségű költeményt elemezve képes haikukat generálni különböző témákról vagy jelenetekről. A szoftver híres japán költők, köztük Issza Kobajasi (1763-1827) és Maszaoka Siki (1867-1902) alkotásait tanulmányozza, és közben olyan képeket elemez, amelyek összhangban vannak a költeményekkel.

A kutatók szerint a mesterséges intelligencia a verseken keresztül tanulmányozza a haikuírás szigorú szabályait. A hagyományos haikuk háromsorosak, 5, 7 és 5 szótagos sorokból állnak, szerepelnek bennük az adott évszakra vonatkozó szavak és csattanóval zárulnak.

A szakembereknek még sok kihívással kell szembenézniük, ugyanis a szoftver által generált haikuk mindössze 5 százalékának van értelme. A mesterséges intelligencia szókincse továbbá archaikus, mert főleg olyan régi haikukat tanulmányoz, amelyeknek szerzői jogai már lejártak.

Mivel a matematikával ellentétben a költészetben nincsen abszolút jó vagy rossz, a szoftver számára nehézséget jelent, hogy megítélje saját írásainak minőségét. Kavamura szerint azonban a mesterséges intelligencia által írt költemények egy részét elismeréssel fogadták a szakértők, ami azzal a reménnyel kecsegtet, hogy a szoftver idővel képes lesz a hatékony önkiértékelésre.

A professzor reményei szerint a projekt révén a mesterséges intelligencia idővel egyre jobban megértheti az emberi érzelmeket.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

hvg360 Tiszóczi Roland 2024. december. 03. 20:00

„Kib*szott okos vagyok!” – így döntötték be Jeffrey Skilling könyvelési trükkjei a világ egyik legnagyobb cégbirodalmát

Az 1985-ben alakult Enron tizenöt év alatt Amerika ötödik legnagyobb vállalatává nőtt százmilliárd dollár feletti forgalommal, a „nyereségességének pedig nincsenek határai, csak ha te állítod fel azokat” – vélték a vezetők. A hihetetlen eredmények kulcsfigurája Jeffrey Skilling – a vállalat egykori tanácsadójából lett vezérigazgató –, aki kreatív pénzügyi ötleteivel a világ egyik legnagyobb vállalati sikerét, majd végül csődjét hozta össze. Nagy csalások című sorozatunk legújabb cikke.