Tech hvg.hu 2018. április. 16. 20:33

Visszatér a bakelit: az új lemezeken HD hang lesz, és a régi lejátszók is viszik majd őket

Jobb hangminőséget és lényegesen hosszabb játékidőt ígér az az osztrák startup, melynek kezdeti ötletéből végül támogatásra érdemesnek talált gyártási technológia lett, így rövidesen elkészülhetnek az újgenerációs bakelitlemezek első darabjai.

A fizikai hanghordozók népszerűsége máig töretlen, olyannyira, hogy például a bakelitlemezek iránt is nagyobb ma a kereslet, mint a digitális formában elérhető dalok iránt. Ilyenre 2012-ben volt utoljára példa az Amerikai Hanglemezgyártók Szövetségének (Recording Industry Association of America – RIAA) márciusi jelentése szerint.

Hogy éppen emiatt döntött úgy egy kis osztrák startup, hogy belevág a hanglemezek tökélesítésébe nem tudni, a lépés mindenesetre bejött: megtalálták a módját, hogyan tudnának sokkal jobb minőségű vinyleket gyártani, a technológia ráadásul a környezet kímélése szempontjából sem utolsó, mert teljesen nélkülözi a bakelitnél használt káros anyagokat.

A Pitchfork beszámolója szerint a Rebeat Innovation 2016-ban védette le a következő generációs lemezek előállításának tervét, az ötlet pedig olyannyira ígéretesnek bizonyult, hogy a vállalkozás nemrég 4,8 millió dolláros befektésre tett szert. A technikai gondok után így a pénzügyi akadály is elhárult az elől, hogy piacra kerüljenek az első HD hanglemezek.

A startupot vezető Günter Loibl ígérete szerint az újgenerációs technológia egyfelől lényegesen jobb hangminőségű vinylek gyártását teszi lehetővé, másrészt a lejátszási időt is sikerült növelniük: 30 százalékkal több ideig hallgathatók majd az újfajta korongok. A technika ráadásul semmit nem módosít a lemezek fizikai formáján, így az új darabok is minden korábban piacra dobott lejátszóval kompatibilisek lesznek.

Loibl közlése szerint eljárásuk a korábbi gyártási folyamat egyfajta modernizálásaként írható le, amellyel minden hibát és pontatlanságot képesek kiszűrni, szemben a korábbi évek módszerével. Az újfajta lemezek lézeres megoldás révén születnek meg. Az audio állományból előbb egy 3D-s leképezés készül, majd azt „égetik rá” egy úgynevezett mesterlemezre, amelyet aztán a sokszorításhoz felhasználnak.

Loibl elmondása szerint az újfajta lemezeket a Detroitban rendezendő októberi Making Vinyl konferencián mutatja be a szakma nagyjainak, amelyet további tesztidőszak követ majd. Ha minden jól alakul, az újgenerációs lemezek első darabjai 2019 nyarán érkezhetnek meg az üzletekbe.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.