Tech hvg.hu 2018. március. 18. 16:13

Találtak 2000 olyan otthoni kamerát, amelyek képébe idegenek is belenézhetnek

A modern okos kamerák számtalan speciális funkcióval rendelkeznek, amelyek a felhasználók kényelmét szolgálják: fejlett babamonitornak vagy felügyeleti rendszernek használhatjuk, amely jelzi a nem kívánt betolakodókat, amikor távol vagyunk otthonunktól, irodánktól. De mi történik akkor, ha otthonunk helyett minket kezd el figyelni? Most ennek nyomára bukkantak szakemberek.

Biztonsági kutatók korábbi elemzései is megerősítik, hogy az okos kamerák különböző szintű biztonsági résekkel bírnak. Mindemellett a Kaspersky Lab szakértői legfrissebb kutatásaik során egy szokatlan dolgot is észleltek: nemcsak egy, hanem rengeteg okos kameránál olyan súlyos sérülékenységeket találtak, amelyek lehetővé teszik a távolról kezdeményezett kibertámadásokat. Ez köszönhető a gyenge felhőalapú rendszernek, amelynek elsősorban a célja, hogy a felhasználók bárhonnan hozzáférhessenek a felhőbe feltöltött videóikhoz.

A biztonsági rések kihasználásával a bűnözőknek hozzáférésük lehet minden olyan készülék által rögzített hang- és/vagy videófelvételhez, amelyek csatlakoztak a sérülékeny felhő szolgáltatáshoz; távolról blokkolhatják a kamerákat; a kamerákon át hozzáférhetnek az otthoni hálózat egyes részeihez; sőt, a Kaspersky Lab szerint akár személyes információkat, például jelszavakat is lophatnak a hálózathoz szintén csatlakozó számítógépekről. Ezeket a támadásokat azért van lehetőség végrehajtani, mivel a felhőszolgáltatás és a kamera közötti kommunikáció nem biztonságos és könnyen megzavarható. A kutatók azt is megállapították, hogy maga a felhőszolgáltatás felépítése is könnyen sebezhető volt.

A kutatás során a Kaspersky Lab szakemberei összesen 2000 olyan online kamerát azonosítottak, amelyek sérülékenyek. És ezek csupán azok a kamerák, amelyek saját IP címmel rendelkeznek, és így közvetlenül elérhetőek interneten. A sérülékeny eszközök valós száma ennél jóval nagyobb lehet.

Kaspersky Lab

Fontos megjegyezni, hogy ezeket a támadásokat csak akkor indíthatták el, amennyiben a támadók ismerték az adott kamera sorozatszámát. Ugyanakkor a sorozatszám generálása is relatív egyszerű módszerrel készült, ezért viszonylag könnyű volt azokat brute-force támadással megszerezni. Továbbá a szakértők találtak egy nem dokumentált funkciót is, amelyet a gyártó egy végső tesztelésre használhatott. A kiberbűnözők is használhatták ezt a rejtett opciót arra, hogy félrevezető jeleket küldjenek a kamerának vagy módosítsanak egy már elküldött parancson. A gyártó időközben megszüntette ezt a funkciót.

Az észlelést követően a Kaspersky Lab jelezte a sérülékenységet a kamera gyártójának és forgalmazójának, a Hanwha Techwinnek. A sérülékenység publikációjával egyidőben néhány biztonsági rést már javítottak, de a gyártó szerint hamarosan végleg befejezik az összes hiba javítását.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.