Nem kevesebbet állít a Google, mint hogy az új processzorukkal hamarosan olyan feladatok oldhatók meg, amelyek még a szuperszámítógépeken is kifoghatnak.
A Google Quantum AI laboratóriuma bemutatott egy 72 qubites (kvantumbites) kvantumprocesszort, a Bristlecone-t, amely egy-egy jól definiált számítástechnikai probléma megoldásában felülmúlhatja a szuperszámítógépeket.
A kvantum-számítógépeket óriási érdeklődés övezi, ugyanis ha megfelelően nagy mértékben skálázhatók, akkor gyorsan megoldhatnak olyan feladatokat, amelyekkel a hagyományos (szuper)számítógépek nem tudnak mit kezdeni. Nem véletlen, hogy nagy nevekkel találkozhatunk ezen a területen, legutóbb például az Intel jelentette be saját 49 qubites chipjét.
„Óvatosan optimisták vagyunk azzal kapcsolatban, hogy a Bristlecone-nal elérhetjük a kvantum-fölényt (azt a pontot, ahol a kvantum-számítógép bizonyos algoritmusokat gyorsabban futtathat, mint a klasszikus komputerek) – idézi a ZDNet a Quantum AI Lab egyik kutatójának szavait.
A Bristlecone chip 72 qubitet tartalmaz, és az iparág általános feltevése, hogy 49 qubitet kell elérni a kvantumfölényhez. Azonban a Google arra is figyelmeztet, hogy a kvantumszámítógép nem csak a qubitekről szól. Ha azt szeretnénk, hogy az olyan eszközök, mint a Bristlecone kevés rendszerhibával működjenek, meg kell teremteni a harmóniát a technológia egészében, a szoftverektől kezdve a vezérlőelektronikán át egészen a processzorig – állítja a keresőóriás.
Éppen ezért egyelőre még csak tesztelik az új szuperchipet, amelyet főleg a hibák tanulmányozására, javítására használnák, valamint kvantum-szimulációra, optimalizálásra és gépi tanulásra. Mindenesetre a Google mostani bejelentése nyomást gyakorolhat más cégekre is, akik funkcionális kvantum-számítógépek építésén dolgoznak. Ezzel együtt egy kis időbe még mindenképpen beletelhet, mielőtt a kvantum-számítástechnika készen állna a laboratóriumon kívüli használatra.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.